2011. március. 01. 08:16 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. március. 01. 08:17 Gazdaság

Hogyan alakul az arany ára?

Februárban a londoni nemesfémtőzsde kereskedésében csaknem 6 százalékkal nőtt az arany ára. Hogy mire számíthatunk a most következő hónapban a sárga nemesfém piacán, arra az elmúlt 36 év márciusi adatsorai adhatnak választ – írja az aranypiac.hu.

A londoni kereskedés délutáni záróárait alapul véve a február 5,97 százalékos pluszt eredményezett az arany árfolyamában. Ezzel az elmúlt évek trendjét követte a jegyzés, amely szerint az év második hónapja rendre pozitív mérleggel zárult. Abból kiindulva, hogy ez nem a puszta véletlen műve, hanem az árfolyam alakulása mögött a még mindig jelentős fogyasztónak számító ékszeripar eredményez alapvetően ciklikus kínálati és keresleti mintákat, érdemes lehet az elmúlt évtizedek adatsorait a most következő március tekintetében is górcső alá vonni. A múltbéli statisztikák segítségével következtetések vonhatóak le arra vonatkozólag, hogy mire számíthatunk az árfolyam jövőbeni alakulását illetően.

A március a több évtizedes aranyár-statisztikák szerint az év leggyengébben teljesítő hónapja. Az 1975-től vizsgált márciusi árfolyamváltozások matematikai átlagban 0,62 százalékos összesített mínuszt mutatnak. Az elmúlt 36 évben a hónap első és utolsó kereskedési napját egymással összevetve 22-szer csökkent, míg 14-szer emelkedett Londonban az árfolyam. A közelebbi múltat reprezentáló elmúlt tíz évben, amelyet az aranyár általános emelkedése jellemzett, hét évben is a trend ellenében volt kénytelen csökkeni az árfolyam.

1975 óta eddig mindössze kétszer – 1984-ben és 2008-ban – érte el éves csúcsát egy márciusi hónapban az arany. Éves mélypontjára pedig szintén kétszer – 1980-ban és 1993-ban – süllyedt a nemesfém jegyzése. Legjobb márciusát 1985-ben élte meg az arany kurzusa.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.