Márciusban megállapodhatnak az EU-tagok a gazdasági csomagról
Márciusban megállapodásra juthatnak az uniós tagországok a gazdasági kormányzás erősítését célzó csomagról, júniusban pedig az Európai Parlament (EP) is megszavazhatja a magyar elnökségi programban kiemelt fontossággal bíró javaslatokat - mondta Kármán András, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára hétfőn a Parlamentben.
Az Országgyűlés európai ügyek bizottságának ülésén az államtitkár elmondta: a hat jogszabályból álló csomagról februárban megtartották az első vitát a gazdaságért és pénzügyekért felelős uniós miniszterek tanácsában (Ecofin). A testület következő, márciusi ülésén úgynevezett általános megközelítést fogadhatnak el, vagyis a magyar elnökség céljának megfelelően megszülethet a megállapodás a tagállami szinten.
A hatból négy jogszabály közös döntést igényel az EP-vel, így az Ecofin döntése után egyeztetési folyamat indul az uniós parlamenttel. A magyar elnökség szándéka az, hogy az EP júniusban megszavazza a csomagot - mondta Kármán András.
Az államtitkár hangsúlyozta: az stabilitási és növekedési egyezményben előírt kötelezettségek közül eddig főleg a hiánycél betartására törekedtek, az államadósságra vonatkozó szabályok pedig háttérbe szorultak, ami "hiteltelenné tette az egész rendszert". Ezért a magyar elnökség kiemelt prioritásának számító csomagban megfogalmazott javaslatok a korábbinál jóval nagyobb hangsúlyt helyeznek az adósságcsökkentésre.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.