2011. február. 25. 09:47 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 25. 09:41 Gazdaság

Áprilistól többet fizethetünk a földgázért

Tavasszal hozzávetőleg 10 százalékos lakossági földgázár-emelésre lehet szükség amiatt, hogy szinte folyamatosan növekednek a gáz behozatali árai – írta a Népszava.

Hozzáértők úgy vélik: Magyarországon a földgázárakat nem a gazdasági szükségszerűségek, hanem rövid távú politikai célok alapján alakítja ki a kormányzat. Elemzők szerint az elkövetkező két-három évben az árkorlátozások, az importkapacitások szűkössége és az ágazatra kivetett különadók miatt alig növekszik majd a verseny a hazai gázpiacon.

A lakossági szektorban áprilisban mintegy 10 százalékos földgázáremelés várható, abban az esetben, ha a kormányzat megengedi, hogy a gázcégek végre érvényesítsék a növekvő importárak miatt jelentkező többletköltségeiket - állítják szakértők. Szakmai előrejelzések szerint a gázbehozatali árak a jelenlegi ezer köbméterenkénti 370 körüli szintről rövidesen 400 dollár fölé emelkednek, és ez önmagában kétszámjegyű áremelési kényszert gerjeszt.

Szakértők szerint az Orbán-kormány meglehetősen furcsán szabályozza a tarifákat. Miután az aktuális import árakat csak 60 százalékban veszi figyelembe az árképzés folyamán, a fennmaradó 40 százalékban a holland azonnali (spot) gázkerekedési kurzusokat veszik alapul, holott ezeken a jegyzésárakon - megfelelő gázvezeték rendszer hiányában - a valóságban nem juthat el földgáz Magyarországra.

Emellett a kabinetnek arról sem szabadna megfeledkeznie, - vélik hozzáértők - hogy országunknak az orosz beszállítóval kötött, 2015-ig érvényes szerződés értelmében meghatározott mennyiségű gázt át kell vennie, még akkor is, ha a nemzetközi gázpiacon éppen olcsóbban juthatnánk a légnemű energiahordozóhoz. (Az át nem vett gázmennyiség után kötbért kell fizetnie a magyar importőrnek.) Mindezen felül a kormányzat az energetikai cégekre évi 70 milliárd forint extraadót vetett ki, miközben az egyetemes szolgáltatatói körben ( a kisfogyasztóknál ) az elismert tőkemegtérülés mértékét 4,5 százalékra csökkentették, így csak a szabadpiacon maradt a 8-10 százalékos megtérülési arány.

zöldhasú
Hirdetés