Ismét népszavazásra bocsátja az izlandi elnök Nagy-Britannia kárpótlását
Az izlandi elnök vasárnap népszavazásra bocsátotta az izlandi bankcsődkor állampolgárait kimentő brit és holland állam 5 milliárd dolláros kártérítéséről szóló törvényt, amelyet az izlandi parlament, az Althing szerdán fogadott el.
Egy évvel ezelőtt Ólafur Ragnar Grímsson elnök hasonló lépését követően a lakosság jelentős többsége a kártérítési terv elutasítása mellett döntött. Az elnök mostani döntését magyarázva elmondta: az új megállapodás feltételei jobbak az egy évvel korábbiaknál, de elsődleges fontosságú, hogy az ügyben "a törvényalkotási erő a lakosság kezében legyen".
Korábban a holland és a brit kormány fizette ki az izlandi internetes bank, az Icesave 2008-as összeomlása miatti károkat állampolgáraiknak. A két EU-tagállam és Izland között jelentős feszültséget okozott az ügy, amelynek rendezése megszüntethetné a szigetország gazdaságát terhelő egyik legnagyobb bizonytalansági tényezőt, és javíthatna Izland majdani EU-csatlakozásának esélyein.
Sok izlandi azonban igazságtalannak tartja, hogy adófizetőknek kelljen a magánbankok hibái miatt kártérítést fizetniük. A holland pénzügyminisztérium szóvivője vasárnap azt mondta, hogy "túlléptünk a tárgyalási szakaszon, és már nem rajtunk múlik, hogy miként alakul a helyzet Izlandon". A brit pénzügyminisztérium szóvivője hasonlóképpen nyilatkozott: "tudomásul vettük az izlandi elnök döntését. Várjuk az izlandi álláspont tisztázását az elkövetkező napokban".
A 63 tagú izlandi parlamentben 44-en szavaztak az Icesave összeomlása miatti károk visszafizetése mellett, 16-an ellenezték és hárman tartózkodtak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.