2011. február. 15. 12:34 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 15. 12:26 Gazdaság

Az euró megszilárdításáról tárgyalnak a pénzügyminiszterek

Az euró megszilárdításáról - az úgynevezett stabilitási paktum előírásainak megszigorításáról, a közös pénz tartós védelmét szolgáló stabilitási mechanizmus kialakításáról - kezdtek tárgyalást kedden Brüsszelben az Európai Unió tagországainak pénzügyminiszterei.

Előző este már megállapodtak abban, hogy a 2013-tól rendelkezésre álló stabilitási mechanizmus 500 milliárd eurós hitelkeretet jelent majd. Addig egy 440 milliárdos ideiglenes mentőcsomag szolgál az esetleg bajba kerülő országok megsegítésére. A pénzügyminiszterek ülésén Matolcsy György magyar nemzetgazdasági miniszter elnököl.

Az uniós pénzügyek stabilitásának növelését hat jogszabálytervezet is szolgálja. Ezek értelmében a túlzott mértékű deficitet felhalmozó államokkal szemben az eddiginél határozottabban kell majd fellépni, adott esetben büntető jellegű intézkedésekkel is. A keddi pénzügyminiszteri ülésen értesülések szerint szintén felmerült a kamatadó bevezetésének kérdése, amit azonban több tagország élesen ellenez. Hivatalos és végleges döntések ettől a miniszteri üléstől nem várhatók, a magyar elnökség "orientációs vitának" szánta az összejövetelt.

A keddi tanácskozás kezdetén azonban finn részről közölték: március 4-re meghívták Helsinkibe azon 14 euróövezeti ország állam-, illetve kormányfőjét - köztük Angela Merkel német kancellárt és Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnököt -, ahol a jobbközép, kereszténydemokrata irányultságú néppártiak kezében van a kormányrúd.

Merkel és Sarkozy a közelmúltban olyan "versenyképességi paktum" tervezetét dolgozta ki az euróövezeti országok számára, amely a nemzeti gazdaságpolitikák eddiginél sokkal mélyebb összehangolását célozza. A Merkel-Sarkozy paktumjavaslat lesz a helsinki találkozó központi témája, egy héttel később pedig Brüsszelben tartanak euróövezeti csúcstalálkozót. 

Ott a résztvevők köre mindössze három, nem néppárti vezetésű ország - Spanyolország, Portugália és Görögország - első emberével bővül. Tekintettel arra, hogy Görögország már kénytelen volt igénybe venni pénzügyi mentőcsomagot, Portugáliával - és kisebb mértékben Spanyolországgal - szemben pedig meglehetősen bizalmatlanok a piacok, e "hármak" csaknem kész helyzet elé kerülhetnek, ha a többiek egy héttel korábban Helsinkiben már közös álláspontot dolgoznak ki.

A  EU-csúcstalálkozó, amelyen mind a huszonhét tagország vezetője, tehát az euróövezeten kívüli országok is részt vesznek, március 24-25-én lesz Brüsszelben. Azt megelőzően - az erőltetett tárgyalási iram jegyében - eurózóna pénzügyminiszterei még két újabb rendkívüli értekezletet is terveznek, március 14-én és 21-én. 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.