2011. február. 14. 20:57 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 14. 21:47 Gazdaság

Járai a Fidesz politikájáról: lehet, érdemes egy „pofont adni”

Amennyiben az Európai Unió tartja mostani növekedési ütemét, Magyarország hosszabb távon évi 2-3 százalékos GDP-növekedést érhet el - mondta Járai Zsigmond a Heller Farkas Szakkollégium felkérésére tartott hétfő esti előadásán a Budapesti Corvinus Egyetemen.

A volt jegybankelnök kifejtette: ha a válság második fordulója hamar kialakul, akkor Magyarország nagyon gyenge helyzetben találhatja magát. Ennek 30 százalék az esélye - idézte a Nemzetközi Valutaalap (IMF) számításait Járai Zsigmond. A kormány költségvetési politikájáról szólva elmondta: a Fidesz hosszú távú célkitűzése, hogy a GDP 40 százalékára vigye le a költségvetés kiadási oldalát, és a mostani tervek szerint ez a szám a választási ciklus végéig 50 százalékról 46 százalékra csökkenhet.

Járai Zsigmond szerint kérdés ugyanakkor, hogy - a kormány terveinek megfelelően - tíz éven keresztül lehet-e évente egy százalékkal csökkenteni a költségvetés kiadásait. Lehet, hogy érdemesebb "egy pofont adni", mintsem minden évben a forráselvonásokról dönteni - fogalmazott a jegybank korábbi elnöke. Hozzátette: "az is igaz, hogy nagy átalakításokat csak válság idején lehet csinálni, és ebből a szempontból Magyarországot nagyon hamar húzta ki az Unió és az IMF a bajból".

Az európai közös valutáról szólva elmondta: akkor van értelme a pénzügyi uniónak, ha megfelelő gazdasági integráció van mögötte. Mivel Magyarország gazdasági összefonódásait tekintve az egyik legjobban az unióba tartozó állam, ezért számos előnye lenne az euró magyarországi bevezetésének - tette hozzá. Rámutatott ugyanakkor: csak annak van értelme belépnie az eurózónába, akinek erős és stabil a gazdasága, mivel az euró "erős pénz". Ezért először a gazdaságot kell megerősíteni, és csak utána lehet belépni az euróövezetbe - fogalmazott Járai Zsigmond.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.