A könyvelők szerint lelassult a gazdasági fellendülés
A világ legnagyobb pénzügyi és számviteli szakembereket tömörítő szakmai szervezete, az ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) 2010 negyedik negyedében készült Globális Gazdasági Kondíciók felmérése kimutatta, hogy a pénzügyi szakemberek szerint a gazdasági fellendülés jelentősen visszaesett, s a pénzügyesek kezdik elveszíteni a bizalmukat.
Az előző negyedévhez képest a megkérdezett könyvelők több mint kétszerese szkeptikusabb a gazdasági kondíciókat illetően: az elmúlt 18 hónapban a fellendülésbe vetett bizalom elérte az eddigi legalacsonyabb szintet, a felmérés szerint ugyanis a válaszadók mindössze 32 százaléka lát esélyt a javulásra. Utoljára 2009. harmadik negyedében volt ilyen alacsony szinten az üzleti bizalom, amely 2010. előző negyedéhez képest 10 százalékos csökkenést jelent.
„A pénzügyi szakembereket idáig az foglalkoztatta, hogy a gazdaság – amely eddig a fellendülés jeleit mutatta – vajon csak egy pillanatra torpant meg a fejlődésben, vagy jelentősen visszaesett. Legutóbbi felmérésünk alapján a pénzügyi szakemberek sajnos az utóbbi esetet tartják valószínűnek” – mondta Katka Benesova, az ACCA Csehországért, Szlovákiáért és Magyarországért felelős területi igazgatója.
Miközben a könyvelők szerint a kis- és középvállalkozások reagáltak a legrugalmasabban a gazdasági változásokra, addig a nagy pénzügyi szolgáltató cégek könyvelői jelentősen veszítettek bizalmukból. Sajnos Európa több országában is beigazolódtak az említett tendenciák gazdasági következményei, emellett csökkent a közszférában dolgozó pénzügyi szakemberek gazdasági bizalma is, amely elérte a krízis mélypontján lévő szintet.
A felmérés rávilágított arra is, hogy a könyvelők szerint a kormányoknak nincs igazán lehetőségük megakadályozni egy újabb gazdasági visszaesést. Ennek eredményeként a kormányzatok intézkedési terveinek megítélése viszonylag pozitív maradt, mivel ezek értékelése elvált a gazdasági környezettől. Míg a megkérdezettek 38 százaléka „rossznak” vagy „nagyon rossznak” tartotta a jelen gazdasági helyzetre válaszoló kormányzati lépéseket, addig 26 százalék megfelelőnek, illetve kiemelkedőnek ítélte azokat.
Az ACCA felméréséből kiderült, hogy a bizalom csökkenésének kiváltó okai a bérek kései kifizetésében, illetve a fizetésképtelenségben keresendőek. A befektetői kilátások sem túl fényesek, a jelentősebb üzleti döntéseket sorra halasztják el a gazdasági helyzet bizonytalansága miatt. A közeljövőben a megkérdezettek csupán 8 százaléka lát esélyt a befektetések növekedésére.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.