Erősödik a forint, de miért?
Erősödött a forint a vezető devizákhoz képest a hét utolsó kereskedési napján.
Némi meglepetésre a dollárral együtt erősödött a forint pénteken. Az árfolyamok mozgása egyébként szinte megmagyarázhatatlan, még azt is könnyebb lenne megindokolni, ha mind a zöldhasú, mind a hazai fizetőeszköz gyengült volna. A devizapiaci eseményeket ugyanis ma leginkább az amerikai munkaerőpiaci adat befolyásolta. Márpedig a „nonfarm payroll” jóval gyengébb lett a vártnál, amely az elmúlt évek tapasztalatai alapján okozhatott volna dollár erősödést (hiszen a zöldhasú menekülő deviza), illetve dollár gyengülést is (hiszen mégiscsak az amerikai gazdaságról jött rossz hír), forint erősödés viszont semmiféleképpen nem Különösen úgy nem, hogy a dollár is erősödött, hiszen utóbbi a kockázatéhség csökkenését mutatja, márpedig ez a feltörekvő piaci devizáknak sosem kedvez.
Nos, most már erre is volt példa, amiből arra következtethetünk, hogy talán kivételesen nem a globális, hanem a magyarspecifikus események játszották a főszerepet a forint erősödésében. Ez akár hihető is lenne, ha nem erősödött volna a zloty is az euróhoz képest, de ez történt.
Mindesetre, ha az okokat nem is tudjuk, a számokat azért rögzíthetjük. Az euró/dollár árfolyam a nap elejére jellemző 1,364-es szintről 1,354-re esett az amerikai munkaerőpiaci adat közlése után, miközben az EUR/HUF a délelőtti 270,5-ről délután ötre 269,5-ig ereszkedett. Olcsóbb lett a frank is: az alpesi devizáért most 207,6 forintot kérnek, szemben a reggeli 209,5-tel.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.