Bizakodó ugyan az IMF, de vannak kétségei Magyarországgal kapcsolatban
Az IMF itteni képviseletének vezetője több kritikát is megfogalmazott a magyarországi gazdasági eseményekkel kapcsolatban - számol be az MR1-Kossuth Rádió.
Irina Ivasenko, a Nemzetközi Valutaalap budapesti képviseletének vezetője az MR1-Kossuth Rádiónnak kifejtette álláspontját az elmúlt hónapok intézkedéseiről és a tervezett reformcsomagról. "A szándék és a bejelentés alapján azt gondolom, hogy az intézkedések szerkezeti jellegűek és hosszú távúak lesznek, ami nagyon üdvözlendő, és egybeesik a mi javaslatainkkal" - mondta.
"Fontos, hogy növekedjen a hatékonyság és csökkenjen az állami tulajdonú vállalatok részéről a költségvetésre nehezedő nyomás" - tette hozzá. Szerinte szükséges a szociális támogatások rendszerének átalakítása úgy, hogy fenntartható legyen, tehát a kiadás csökkenjen, a másrészt maradjon annyi pénz, hogy a legkiszolgáltatottabbakat megóvja. Valamint fontosak a munkavállalásra ösztönző programok a jóléti rendszerben.
A tervek szerint azt intézkedésekkel 600-660 milliárd forintot lehet megtakarítani. Irina Ivasenko biztatónak látja ezt az összeget, de azt is mondta, hogy látniuk kell a részleteket. "Ha 2013-ig semmi sem történik, számos átmeneti intézkedés hatása kifut, így a költségvetési hiány növekedni kezd, az államadósság szintje ugyancsak, ezt pedig nem engedheti meg magának Magyarország" –mondta, utalva a válságadókra, vagy a magánnyugdíjpénztárak vagyonának állami kézbe vételére.
Az IMF itteni képviseletének vezetője úgy látja, hogy néhány intézkedés gyengítheti a hosszú távú fenntarthatóságot, ilyen például a nyugdíjrendszert érintő változtatás, amellyel a kormány hosszú távú elkötelezettséget, a jövő nyugdíjainak kifizetését vállalja, a szektorokat terhelő átmeneti adók pedig a befektetői bizalmat gyengíthetik.
Irina Ivasenko szerint nagyon lényeges, hogy mennyire kidolgozottak, milyen bátrak és milyen gyorsan lépnek életbe a reformintézkedések. "Néhány területet nem könnyű változtatásokat végbe vinni, ehhez nagy bátorságra és szakértelemre van szükség" - mondta. Hogy milyen gazdasági növekedés várható, arról még nem tudott nyilatkozni, abban azonban egyetért a kormánnyal, hogy az ország növekedési potenciálja "egyelőre meglehetősen szerény".
Hamarosan olvasható lesz az IMF új országjelentése, amelyben a gazdasági kormányzás gyengítésével kapcsolatban bizonyos kétségeket is megfogalmaznak. "Gondolok itt a Költségvetési Tanács leépítésére, vagy a kormány és a jegybank közötti sajátos viszonyra" – mondta Irina Ivasenko. "Úgy gondolom, hogy sok ország és hosszú évek tapasztalatai azt mutatják: ilyen, nagy tekintélyű és stabil intézmények jótékony hatással vannak a növekedésre, illetve ellenőrző, kiegyensúlyozó funkciói vannak" - fogalmazott.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.