Magánnyugdíj: 20 ezer jogfenntartó nyilatkozat a VDSZ-nél
A hétvégéig több mint húszezer jogfenntartó nyilatkozatot juttattak el a pénztártagok a vegyipari szakszervezethez (VDSZ). A nyugdíjbiztosító igazgatóságokon nincs fennakadás, Budapesten, a Fiumei úton - a legnagyobb ügyfélszolgálatnál - a portások osztják a sorszámokat, hogy az ügyintézést gyorsítsák.
A VDSZ budapesti központjában a hétvégén is be lehetett adni a nyilatkozatokat, csak szombaton több mint 1200-at juttattak el a szakszervezethez a pénztártagok - mondta Székely Tamás, az érdekvédelmi szervezet elnöke hétfőn az MTI-nek. Hozzátette: a nyilatkozatokat ma éjfélig fogadják. Postán is el lehet küldeni, ebben az esetben fontos, hogy a bélyegzőn január 31-i pecsét legyen, és tértivevénnyel adják fel. A VDSZ felajánlotta, hogy ingyen helyezi ügyvédi letétbe a pontosan kitöltött és aláírt dokumentumokat. A jogfenntartó nyilatkozat megtételét a Stabilitás Pénztárszövetség ajánlotta azoknak, "akik az állami nyugdíjrendszerbe való visszatérés mellett döntenek, azonban, ha valóban szabad választásra lenne lehetőségük, nem ezt a kényszerű döntést hozták volna meg".
A nyilatkozat aláírója kijelenti: kifejezetten a jogszabályi korlátozások miatt lépett vissza az állami nyugdíjrendszerbe, és arra az esetre, ha az Alkotmánybíróság, vagy bármely más szervezet hatályon kívül helyezné, vagy megsemmisítené a rendelkezést, jogfenntartással él, és magán-nyugdíjpénztári tagságát a jövőre nézve fenn kívánja tartani. A VDSZ szerint ez a nyilatkozat biztosíthatja a magán-nyugdíjpénztári tagság folytonosságát arra az esetre, ha az Alkotmánybíróság (Ab), többek között a VDSZ beadványának hatására megsemmisíti a privát rendszer átalakítására hozott törvényt. Az érdekvédelmi szervezet a közelmúltban az emberi méltóság, a személyes adatok és az önrendelkezési jog sérelmére hivatkozva kezdeményezte az Ab-nél a pénztári törvény hatályon kívül helyezését. Amennyiben az AB elutasítja a VDSZ kérelmét, a szakszervezet Strasbourghoz fordul jogorvoslatért.
Hétfőn reggel 8.50-ig az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONYF) adatai szerint 76 588-an nyilatkoztak arról, hogy a magán-nyugdíjrendszerben kívánnak maradni. Szőke Lovas Zsuzsa, az ONYF sajtótitkára az MTI-nek elmondta: a budapesti három ügyfélszolgálatnál eddig 35 246 nyilatkozatot nyújtottak be; vidéken a legtöbben Győrben (3344), a legkevesebben Salgótarjánban (577) jelezték maradási szándékukat. A Fiumei úton portások osztják a sorszámot a gyorsabb ügyintézés érdekében; reggel fél 8-tól kb. 10 óráig 1054 sorszámot adtak ki.
A magán-nyugdíjpénztári tagoknak 2011. január 31-ig kell dönteniük arról, hogy a magán- vagy az állami nyugdíjrendszer tagjai kívánnak lenni a jövőben. A nyilatkozatot kizárólag személyesen, a nyugdíjbiztosítási igazgatóságoknál, a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnál, illetve az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóságnál lehet megtenni, bemutatva a személyazonosító igazolványt és a lakcímet igazoló hatósági igazolványt (esetleg útlevelet vagy kártyaformátumú vezetői engedélyt), továbbá a TAJ-kártyát. A tartósan külföldön dolgozó vagy külföldön tanuló magán-nyugdíjpénztári tagok a külképviseleteken is megtehetik nyilatkozatukat; a külföldi tartózkodás jogcímét igazolni kell.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.