2011. január. 31. 20:55 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. január. 31. 22:08 Gazdaság

Szíria lehet a következő

Az International Business Times szerint az arab világban futótűzként terjedő forradalmi láz akár Szíriára is átterjedhet. Bár Szíria gazdasági helyzete jóval kedvezőbb Egyiptoménál, a két ország politikai berendezkedése közt vészjóslóan sok a hasonlóság.

Az évtizede szinte változatlan formában regnáló kormányok mindkét országban a médiára, a rendőrségre és a titkosszolgálatokra alapozták önkényes hatalmukat, miközben keveset tettek az elharapódzó korrupció, a fokozódó munkanélküliség és az egyre aggasztóbb méreteket öltő szegénység ellen. Ám míg az egyiptomi vezetést meglepően váratlanul érték a viharos tüntetések, a szír kormány már felkészülten várja a forradalmi hangulatot hozó szelet - állítja az International Business Times. A lakosság internetelérését korlátozták, az üzemanyagár-támogatást emelték, az ellenzékiekre pedig a szokásosnál is keményebben csaptak le, abban a reményben, hogy elejét vehetik a megmozdulásoknak.

Az Al Dzsazíra damaszkuszi riportere szerint a szírek lélegzetvisszafojtva figyelik a kairói eseményeket. Az immár egy hete tartó tüntetésekről érkező hírek egyesekben feltámasztották a harci kedvet, ám a kétkedők tábora még mindig nagyon népes. A fiatalok közt is sokan úgy vélik, Egyiptom túl későn lépett, a tunéziai kormány sikeres megdöntésének élményéből táplálkozó forradalmuk bukásra van ítélve.

Mások azonban úgy érzik, a dzsinn kiszabadult a palackból, s nincs erő, amely képes lenne visszaparancsolni. A tunéziai és egyiptomi események egy az Al Dzsazírának nyilatkozó emberjogi aktivista szerint fontos tanulsággal szolgálnak Szíria számára is: az emberek képesek változtatni saját sorsukon. A szír sajtószabadságért küzdő Mazen Darwich szerint a pánarab ideológia napjai meg vannak számlálva - a mostani megmozdulások hangzatos jelmondatok helyett végre kézzelfogható követelésekre épülnek: a tüntetők nagyobb személyes szabadságot, javuló életminőséget, kedvezőbb oktatási és munkaerő-piaci helyzetet, röviden jobb életet követelnek.

A szír kormány megítélése az államhatalom egyiptomihoz hasonló működése ellenére is némiképp eltér az ottanitól - hívta fel a figyelmet egy az Al Dzsazírának nyilatkozó szakértő. A szír kormány - szemben a piacgazdaság felé nyitó Egyiptommal és Tunéziával - továbbra is irányítása alatt tartja az ország gazdaságát, felügyeli stratégiai eszközeit. Az elmúlt évek óvatos reformjaival, illetve az állami beruházásokkal a kormány elérte, hogy az életszínvonal némiképp javuljon Szíriában, ezzel támogatását mindeddig szavatolni tudta.

A szír gazdasági miniszter nemrég további lépéseket ígért a szegénység visszaszorítása és a munkanélküliség csökkentése érdekében: a szociális juttatások emelése és átképző programok indítása mellett törvénnyel szabályoznák a házasságkötés alsó korhatárát is, hogy mérsékeljék az aggasztó népszaporulatot.

Egyiptom és Szíria sorsát nem a mostani kormányváltó hév kapcsolná össze először; a két ország 1958 és 1961 között három röpke évig Egyesült Arab Köztársaság néven a köztük feszülő több száz kilométeres távolság - és a kettejüket "ékként" szétválasztó Izrael - ellenére egy állam volt. Felmerül a kérdés, vajon hasonló törekvések a közeljövőben is felszínre kerülnek-e.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.