Gasparovic üdvözli a szlovák és a magyar gázvezeték-hálózat összekapcsolását
Ivan Gasparovic szlovák elnök üdvözli, hogy a szlovák és a magyar kormányfő pénteken Pozsonyban megállapodást ír alá a két ország gázvezeték-hálózatának összekötéséről.
"Olyan problémáról van szó, amely nemcsak minket, de a cseheket, a lengyeleket és az Európai Unió többi országát is érinti" - mondta a szlovák államfő a TASR közszolgálati hírügynökségnek csütörtökön. Az észak-déli gázvezeték a Lengyelországban és Horvátországban lévő terminálokat fogja összekötni, s mind a négy visegrádi ország - Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia - területén áthalad. Gasparovic megerősítette, hogy Szlovákia támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit.
"A mi érdekünk is, hogy teljesüljenek a magyar elnökség célkitűzései mind az európai Duna-stratégia kérdésében, az energetikában, mind a roma kérdésben" - tette hozzá. Úgy vélekedett, hogy az idei év "a V4-ek és Közép-Európa éve" lesz, mert a magyarok után Lengyelország veszi át az EU-elnökséget.
"Mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy a V4-ek pozícióját értelmes és határozott pozícióként lássák, lássák azt, hogy képesek a problémák megoldására" - magyarázta Gasparovic. Orbán Viktor pénteken, egy héttel az után tesz hivatalos munkalátogatást Pozsonyban, hogy Schmitt Pál magyar köztársasági elnök hivatalosan a szlovák fővárosban járt.
Az eredeti tervek szerint Gasparovic pénteken délután fogadta volna Orbánt. Pozsonyban azonban bejelentették, hogy az államfő beteg, s nem biztos, hogy találkozni tud majd a magyar miniszterelnökkel.
"A találkozó kérdéses. Az államfő orvosi vizsgálatnak vetette alá magát, mert nagyon meg van hűlve. A találkozó attól függ, hogyan alakul majd az elnök úr egészségi állapota" - közölte Martina Balleková, az elnöki iroda munkatársa. Az elnöki iroda egy másik munkatársa valamivel később közölte, hogy a délutánra tervezett Gasparovic-Orbán találkozót délelőttre tették át.
Gasparovic Schmitt látogatását az első lépésnek tartja annak érdekében, hogy a két nemzet változtasson az egymás iránt tanúsított magatartásán. Magyar kollégájának javasolta, hogy folytassák a szlovák és a magyar egyetemistákkal való találkozókat, amelyeket Sólyom Lászlóval, Schmitt elődjével kezdett el.
"Beszéljünk a fiatalokkal a jövőről, s hagyjuk a történelmet, nehogy a történelmi traumák által ellenséget csináljunk a fiatalokból, s keressük az egymáshoz vezető utat" - fejtette ki a szlovák elnök. Bár Schmitt Pál kedvezően reagált a felvetésre, Gasparovic attól tart: a magyar politika ma olyan helyzetben van, hogy nehezen fogad el a magáétól eltérő nézetet.
Az elnök nem érti Orbán Viktornak azt a kijelentését, hogy a Németországot egyesítő Helmut Kohl volt német kancellárt tekinti példaképének."Ezt a Németországot egyesítő politikát Magyarország egyesítésének pozíciójába helyezni - őrület" - vélte a szlovák államfő, hangsúlyozva: Orbán nem egy államban akarja egyesíteni a magyarokat, de átlép más országok határain.
"Ez a hozzáállás arra figyelmeztet bennünket, hogy nagyon óvatosaknak kell lennünk" - szögezte le Ivan Gasparovic.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.