2011. január. 25. 12:25 Utolsó frissítés: 2011. január. 25. 12:47 Gazdaság

Aukción a fejreállított Koronás Madonna

A Koronás Madonna nevű, a múlt század húszas évei elején nyomott bélyeget 3,2 millió forintos kikiáltási árral kínálják a Darabanth Kft. internetes aukcióján.

Az ötezer koronás, zöld színű bélyeg különlegessége, hogy középrészét (a Madonnát és gyermekét) tévedésből fordítva nyomtatták. A hibás bélyegből mindössze 80-at adtak el, a gyűjtők 20-ról tudnak, s jó, ha négy-ötévente felbukkan belőle egy-egy a műtárgypiacon. A tömeges, hibátlan Koronás Madonna viszont szinte semmit sem ér. A bélyegek közül elsősorban a XIX. században készült, postai pecséttől mentesek lehetnek alkalmasak befektetésnek.

Az első magyar bélyeget 1867-ben nyomták, és különös értékkel bír például a szintén tévedésből piros színű háromkrajcáros (a piros ugyanis az ötkrajcáros színe volt). Egy ilyen bélyeg tíz évvel ezelőtt 38 millió forintért kelt el Magyarországon, a kétezres évek közepén viszont már ennek a dupláját fizették érte Svájcban. A február elsején este 6 óráig tartó internetes árverésen megszerezhető különlegesség egy 300 ezer forintról induló, 1873-ban feladott boríték, amelyen párban található egy háromkrajcáros kőnyomatú és egy kétkrajcáros, finom, réznyomatú bélyeg. A legkorábbi bélyegek közé sorolható, zöld színű kőnyomatú önmagában csak 40-50 ezer forintot érne. 1904-ben nyomták a 450 ezer forintról induló turulsorozatot, amelynek egyedisége, hogy nincs rajta pecsét, és albumba sem ragasztották még. Az egyik legritkább bélyegsorozat – amelynél a legnagyobb áremelkedésre lehet számítani – a 950 ezer forintról startoló, az 1956-os forradalom idején kiadott, 25 darabos Sopron-sorozat, amelynek négy tagja mindössze 200-200 példányban készült.

Az internetes aukción néhány tízezer forintért is lehet vásárolni képeslapokat, amelyekből befektetőknek a háború előtti, a történelmi Magyarországról készült gyűjteményeket, például vasútállomásokról, középületekről, üzemekről készült sorozatokat ajánlják. De kaphatók nemesfém-pénzek is, köztük egy 1908-as, a maga korában különösen nagy értéket képviselő, százkoronás, színarany Ferenc József pénzérme, amelynek a kikiáltási ára 550 ezer forint. Az ezüstben nagyobb fantáziát látnak a szakértők: egy hatvan darabos világpénz-gyűjtemény induló ára 57 ezer forint.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?