Kolláthék akár Strasbourgig is elmennek
Kolláth György arra számít, hogy az Alkotmánybíróság elkaszálja a magán-nyugdíjpénztári rendszer átalakításáról szóló törvényt.
Az alkotmányjogász a Klubrádió Megbeszéljük című műsorában elmondta, a Vegyipari Dolgozók Szakszervezete nevében azt kérte a testülettől, hogy visszamenőleges hatállyal semmisítsék meg a jogszabályt. Amennyiben elbukik beadványuk az Alkotmánybíróság előtt, továbbmennek Strasbourgba – tette hozzá. Európában azért van még esély a törvény elbuktatására, mert a jogállami kritériumokat komolyabban veszik. Ha az Alkotmánybíróság nem semmisíti meg a törvényt, azzal szegénységi bizonyítványt állítanak ki az országról – vélte.
Szerinte két alapvető probléma van a törvényben: egyfelől sérül az emberi méltóság joga, az egyenlő méltóság joga a külföldön és itthon élők, illetve a visszalépők és maradók tekintetében. Aki átlép az állami rendszerbe, attól nem vonják meg az állami nyugdíjjogosultságot. Emellett eljárási hiba is van a jogszabályban, amikor azt követeli, hogy a személyazonosság ellenőrzése céljából személyesen kell megjelenni a nyugdíjfolyósítónál, ha valaki a magánpénztár mellett dönt.
Felhívta a figyelmet: csak néhány esetben, például házasság és az apaság igazolásához kell csak személyes nyilatkozat, más esetben nem. A személyes nyilítkozattétellel csak meg akarták nehezíteni a polgárok döntését – mondta Kolláth György. A magántulajdon védelmére nem hivatkozhattak a jogászok a beadványban, mert a Fidesz júliusban csorbított az Alkotmánybíróság hatáskörét úgy, hogy magántulajdonra vonatkozó beadványokkal nem foglalkozhat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.