2011. január. 21. 16:55 MTI Utolsó frissítés: 2011. január. 21. 16:53 Gazdaság

30 807-en nyilatkoztak, hogy a magán-nyugdíjrendszerben maradnak

Mintegy tízezer jogfenntartó nyilatkozatot juttattak el magán-nyugdíjpénztári tagok a vegyipari szakszervezethez (VDSZ) néhány nap alatt - tájékoztatta Székely Tamás, a VDSZ elnöke. Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONYF) adatai szerint pénteken 12 óráig 30 807 magán-nyugdíjpénztári tag nyilatkozott arról, hogy a magán-nyugdíjrendszerben kíván maradni.

A vegyipari szakszervezet hétfőn jelentette be, hogy bárkitől átveszi, és ingyen helyezi ügyvédi letétbe azokat a jogfenntartó nyilatkozatokat, amelyek rögzítik, hogy aláírója a "pénztári törvény hatására, vagyis kényszerből került vissza" az állami nyugdíjrendszerbe. A nyilatkozat a VDSZ szerint az eredeti állapot megtartásának biztosítéka arra az esetre, ha az Alkotmánybíróság helyt ad a szervezet beadványának, s megsemmisíti, vagy hatályon kívül helyezi a pénztári törvényt. 

A jogfenntartó nyilatkozat megtételét a Stabilitás Pénztárszövetség ajánlotta azoknak, "akik az állami nyugdíjrendszerbe való visszatérés mellett döntenek, azonban, ha valóban szabad választásra lenne lehetőségük, nem ezt a kényszerű döntést hozták volna meg". A nyilatkozat aláírója kijelenti, hogy a nyugdíjrendszerbe visszalépése kifejezetten a jogszabályi korlátozásra figyelemmel történt, és arra az esetre, ha az Alkotmánybíróság, vagy bármely más szervezet hatályon kívül helyezné, vagy megsemmisítené a rendelkezést, jogfenntartással él, és magán-nyugdíjpénztári tagságát a jövőre nézve fenn kívánja tartani.

A magán-nyugdíjpénztári tagoknak 2011. január 31-ig kell dönteniük arról, hogy a magán- vagy az állami nyugdíjrendszer tagjai kívánnak lenni a jövőben. Aki a magánrendszert választja, annak személyesen kell nyilatkoznia erről a 36 nyugdíjbiztosítási igazgatóság valamelyikénél, a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnál vagy az ONYF-nél. A tartósan külföldön dolgozó, vagy külföldön tanuló magán-nyugdíjpénztári tagok a külképviseleteken is megtehetik nyilatkozatukat. Aki nem nyilatkozik, annak 2011. március 1-jével automatikusan megszűnik a tagsági jogviszonya, és számlaegyenlegét átutalják az állami nyugdíjalapba. 

Pénteken 12 óráig 30 807 pénztártag nyilatkozott arról, hogy a magán-nyugdíjrendszerben kíván maradni - tájékoztatta az MTI-t az ONYF. Csütörtök délután 4 óra körül 24 380 maradót regisztráltak, vagyis kevesebb, mint egy nap alatt 6.427-tel gyarapodott a nyilatkozók száma, ami többszöröse a korábbi napi átlagoknak. A még nyilatkozattételre rendelkezésre álló hat munkanap alatt, hasonló dinamikával számolva, a magánkasszáknál maradó pénztártagok száma elérheti a 70 ezret. 

Gondot okozhat ugyanakkor, ha - az adóbevallásokhoz hasonlóan - túl sokan hagyják az utolsó pillanatra a nyilatkozatok benyújtását, mivel erre csak személyesen van lehetőség. A külföldön tartózkodók esetében pedig, mint Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa megállapította, csak a törvényben meghatározott szűk körben, külképviselet hiányában pedig helyben egyáltalán nem lehet nyilatkozni a magán-nyugdíjpénztári tagság fenntartásáról. Az ombudsmanhoz forduló panaszosok azt sérelmezték, hogy ha családtagként vagy gyógykezelés miatt élnek hosszabb ideig külföldön, nincs lehetőségük a nyilatkozattételre, azokban az országokban pedig, ahol nincs magyar külképviselet, nem lehet személyesen nyilatkozatot tenni. Az ombudsman ezért felhívta a jogalkotó figyelmét arra, hogy a törvényt ki kellene egészíteni.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?