2011. január. 19. 18:25 MTI Utolsó frissítés: 2011. január. 19. 18:10 Gazdaság

Elemzők: jobb világgazdasági előrejelzés, de az euróövezet még veszélyben

A vártnál jobb amerikai és euróövezeti - főleg németországi - gazdasági teljesítmény hatására jelentősen javították az idei világgazdasági növekedésre adott előrejelzésüket londoni pénzügyi elemzők, akik szerint ugyanakkor az euróövezeti adósságválság továbbra is komoly kockázatokat hordoz, sőt az euróövezet fennmaradása sem vehető bizonyosra.

Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző háza - februárra szóló, Londonban már hozzáférhetővé tett globális előrejelzésében 2,7 százalékra emelte az amerikai gazdaság idei növekedésére adott becslését az előző prognózisában szereplő 2,2 százalékról, az euróövezetben pedig jelenleg 1,5 százalékos éves növekedést vár 2011 egészére a múlt hónapban jósolt 0,9 százalék helyett.

Az EIU londoni szakelemzői közölték, hogy a két gazdasági erőcentrum javított növekedési kilátásainak együttes hatásaként a ház az előző előrejelzésben szereplő 3,8 százalékról 4,0 százalékra emeli a világgazdaság egészére adott - vásárlóerő-paritáson számolt - idei növekedési prognózisát.  A cég szerint ugyanakkor távolról sem múltak el az euróövezeti szuverén adósságválsággal kapcsolatos kockázatok, sőt továbbra is "tartják magukat a valutaunió puszta életképességével kapcsolatos kételyek".

Az EIU elemzői "gyakorlatilag elkerülhetetlennek" nevezték, hogy Görögország és Írország után Portugália is külső pénzügyi segítség igénybevételére kényszerüljön. A cég felidézte, hogy a tízéves lejáratú portugál kormánykötvények hozama a múlt héten 6,88 százalék volt, 396 bázisponttal magasabb az összehasonlítható futamidejű irányadó német állampapír-hozamánál.

Az Economist Intelligence Unit szerint ezek a kötvényhozam-szintek "kiárazzák" Portugáliát a tőkepiacokról, és ugyanez érvényes a portugál bankokra is, amelyek finanszírozása változatlanul az euróövezeti jegybank (EKB) likviditási forrásaitól függ. Az EIU elemzése szerint még kritikusabb próbája lesz az euróövezetnek, hogy Spanyolország nem szorul-e külső pénzügyi segítségre. A spanyol gazdaság kétszer akkora, mint a görög, az ír és a portugál együtt, és a spanyol kormánynak, valamint a bankrendszernek "nagyon nagy" finanszírozási igényei lesznek 2011-ben, főleg az év első felében.

A spanyol kormánykötvények hozama 5,48 százalék körül mozgott január közepén, hozzávetőleg 125 bázisponttal magasabban, mint novemberben, és ennek a hozamszintnek csökkennie kell ahhoz, hogy Spanyolország elő tudja teremteni a piaci forrásokat a következő hónapokban esedékessé váló finanszírozási igényeihez - áll az EIU elemzésében. A ház szerint ha Spanyolország külső segítségre szorul, az valószínűleg még nem okozná a valutaunió összeomlását, ám ebben az esetben bizonyosra vehető, hogy a piaci nyomás átterjed Olaszországra is, amelynek kormánykötvény-hozamai szintén máris emelkednek. Ha "Olaszország elbukik, az már jó eséllyel az euróövezet végét jelentené" - áll az EIU új londoni elemzésében.

Más nagy londoni házak is a valutaunió felbomlását jósolják arra az esetre, ha a spanyol vagy az olasz gazdaság piaci finanszírozása lehetetlenné válnék. Az egyik legnagyobb citybeli gazdasági-pénzügyi kutatóközpont, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) 2011-re szóló prognózisa szerint Spanyolországnak és Olaszországnak az idei év első felében összesen több mint 400 milliárd euró kötvényadósság refinanszírozásához kell piaci forrásokat felhajtania. A CEBR előrejelzése szerint az euróövezet "ezen a ponton széteshet", vagy ha ez most nem is következik be, akkor is mindössze egy az öthöz az esélye annak, hogy a valutaunió jelenlegi formájában túléli az évtizedet.

A Capital Economics nevű vezető citybeli pénzügyi tanácsadó cég nemrégiben ugyanerről kiadott elemzése szerint Spanyolország ugyan jóval kevésbé ingatag pénzügyi állapotban van, mint Írország - amely tavaly 85 milliárd eurós külső pénzügyi segélycsomagot fogadott el -, mégis vannak "aggasztó hasonlóságok", és a spanyol gazdaság méretei miatt az a kockázat jelenti valószínűleg a legnagyobb veszélyt az euróövezet jövőjére, hogy Spanyolország végül mégis külső segítségre szorul.

zöldhasú
Hirdetés