LMP: blöffnek bizonyultak a kormány gazdaságfejlesztési ígéretei
Az LMP szerint az Új Széchenyi Terv semmiféle zöld gazdaságfejlesztési prioritást nem tartalmaz, ehelyett "folytatja azt a kommunikációs offenzívát, amit már megszokhattunk a kormány részéről".
Az LMP szerint "egyszerű blöffnek bizonyultak" a kormány korábbi, a gazdaságfejlesztésre és ezen belül a zöld gazdaság fejlesztésére tett ígéretei - reagált az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) pénteki bemutatóján elhangzottakra Jávor Benedek. Az ellenzéki politikus, aki személyesen részt vett az ÚSZT bemutatóján, az eseményt követően sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy az Új Széchenyi Terv semmiféle zöld gazdaságfejlesztési prioritást nem tartalmaz, ehelyett "folytatja azt a kommunikációs offenzívát, amit már megszokhattunk a kormány részéről".
A parlament fenntartható fejlődés bizottságának elnöke kijelentette, hogy az ÚSZT-ben a nyilvánosság számára jól hangzó szlogeneket használnak, de amikor a konkrét számokra kerül sor, akkor kiderül, hogy a kormány gazdaságfejlesztési elképzelései, azokon a "kudarcba fulladt, hagyományos vágányon haladnak előre, amelyek az elmúlt évtizedeket is meghatározta Magyarországon". Jávor Benedek közölte, az elmúlt kilenc hónap során a kormányzati szereplők többször is azt mondták, hogy Magyarországot egy új, zöld gazdaságfejlesztés irányába akarják elmozdítani.
Emlékeztetett arra, hogy a kormányzat évi százezer lakás felújításáról beszélt, amihez Bencsik János, a nemzeti fejlesztési tárca államtitkára százmilliárd forintos éves támogatás ígért. Jávor Benedek azt mondta, hogy az ÚSZT-ben viszont épület-felújításokra, korszerűsítésre, szigetelésre összesen nyolcmilliárd forintos keretösszeget jelöltek meg. Hozzátette, hogy ez a terv három éves keretidejére vonatkozik, vagyis a szektor kevesebb mint hárommilliárdot kap évente. Kitért arra is, hogy a megújuló energiaforrások támogatására három esztendőre körülbelül harmincmilliárd forint áll rendelkezésre. Megjegyezte, hogy a kormányzat által elkészített Nemzeti Megújuló Cselekvési Tervbe foglalt célértékek eléréséhez viszont körülbelül 1.000-1.500 milliárd forintra lenne szükség a következő tíz évben.
Kijelentette azt is, hogy a munkahely-teremtési kísérlet is kudarcot fog vallani. Megjegyezte, hogy minisztériumi becslés szerint a zöld gazdaságban a következő évtizedben körülbelül 200 ezer munkahelyet lehetne teremteni a zöld gazdaságban. Véleménye szerint az ÚSZT-ben rendelkezésre álló összegekkel viszont legfeljebb néhány tízezret lehet majd létrehozni az ágazatban. A politikus véleménye szerint a kormány a gazdasági, szabályozási rendszer átalakításában is kudarcot vallott. Emlékeztetett arra, hogy saját, korábban közzétett költségvetési koncepciójukban adópolitikai átrendezést sürgettek. Ebben az élőmunkára kivetett adók és járulékok helyett a környezet- és erőforrás-használatra illetve környezetszennyezésre kivetett adókkal teremtenék meg az állam működésének alapjait.
Jávor Benedek közölte, hogy ezt az adópolitikai fordulatot a kormány elmulasztotta. Szerinte ha az állam finanszírozási forrásait a környezetszennyező cégek, iparágak és tevékenységek megadóztatásából teremtené meg, akkor el lehetne kerülni "azokat a megszorításokat", amelyeket a miniszterelnök az elmúlt napokban bejelentett és amelyek többek között az egészségügytől vagy a tömegközlekedéstől vonnának el forrásokat. Mondandóját úgy összegezte, hogy az LMP szerint az őszi adótörvényekkel, a költségvetéssel illetve az Új Széchenyi Tervvel "Magyarországot egy leszakadó, fenntarthatatlan" gazdasági pályára állítják, amely elszakad a sikeres országok gazdaságfejlesztési programjaitól.
Arra a kérdésre, hogy Orbán Viktor Dow Jones által idézett nyilatkozatában említett, négy területről származó megtakarításokat lehetne-e a pótolni az LMP javaslataival, azt felelte, hogy a válaszhoz pontosan tudni kellene, mire gondolt a kormányfő. Mint mondta, az interjúban a miniszterelnök nem fejtette ki, hogy mekkora összegeket vonnak el. Véleménye szerint ennek ellenére az biztos, hogy a négy területből vannak olyanok, ahonnan nem szabad forrásokat elvonni. Hozzátette, véleménye szerint egy átgondolt, zöld adópolitikai fordulattal lehetőség lenne a megszorítások kiváltására. Szintén kérdésre válaszolva azt mondta, hogy az alacsony képzettségű munkanélküliek foglalkoztatásának javítása érdekében át kell alakítani az adó- és járulékrendszert valamint célzott felnőttképzési és gazdaságfejlesztési programokat kellene indítani.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.