2010. december. 30. 17:11 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 30. 17:06 Gazdaság

Az ideinél másfélszer többet költ fejlesztésre a Rosneft

A legnagyobb orosz olajtermelő, a Rosneft 50 százalékkal többet költ fejlesztésre jövőre, mint az idén.

Vállalati források szerint a Rosneft jövő évi fejlesztési programja 415 milliárd rubel (13,6 milliárd dollár) lesz. A források döntő részét a Rosneft két nagy olajlelőhelyének a fejlesztésére fordítják. A Rosneft (Rosznyeft) jövőre 0,5 százalékkal 120,2 millió tonnára bővíti olajtermelését - közölte a cég elnöke, Eduard Hudainatov kedden. A Rosneft adja az orosz olajtermelés ötödét. 

A cég harmadik negyedévi adózott eredménye több mint a duplájára nőtt az egy évvel korábbival összehasonlítva, elsősorban a magasabb olajár és a termelés bővítésének eredményeként. A szeptember végén záródott negyedévben a Rosneft profitja 2,57 milliárd dollárra emelkedett az amerikai számviteli szabvány (GAAP) szerint, az egy évvel korábbi 1,17 milliárd dollárról.

A cég napi 2,332 millió hordó kőolajat bányászott a harmadik negyedévben. A Rosneft november végén azzal számolt, hogy az idei termelése 5,5-6,0 százalékkal haladja majd meg a tavalyit a korábban várt 4,5 százalékos növekedés helyett.

Az orosz gazdasági minisztérium a közelmúltban jelentette be, hogy tőzsdére viszi a Rosneft részvényeinek 15 százalékát, további 10 százaléknyi hányadát pedig részvénycsere révén értékesíti 2015-ig. Az orosz kormány öt év alatt 50 milliárd dollár bevételt vár a legnagyobb állami tulajdonú vállalatok és bankok részleges privatizálásából, amit az államháztartási hiány csökkentésére fordít.

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.