2010. december. 21. 15:25 MR1 Kossuth Rádió Utolsó frissítés: 2010. december. 21. 15:28 Gazdaság

Százezernél is több hitel úszott el

Két év alatt megduplázódott azoknak a háztartásoknak a száma, amelyek legalább 90 napja tartoznak adósságuk visszafizetésével. Egymillió ember szerepel a BAR-listán, és a 105 ezret is meghaladja a nem fizető jelzáloghitelesek száma, ami az egy lakásban lakók átlagát nézve azt jelenti, hogy körülbelül negyedmillió ember lakhatása kerülhet veszélybe, ha lejár a jövő április közepéig szóló kilakoltatási moratórium.

Az elmúlt másfél-két évben több mint kétszeresére nőtt a nem teljesítő jelzálogkölcsönök aránya a teljes hitelállományon belül. Egy nyáron készült felmérés még arról szólt, hogy legalább 90 ezer hitelesnek van 90 napon túli tartozása, de a helyzet azóta csak romlott, továbbra is magas ugyanis a munkanélküliség, és sokan csak most szembesülnek azzal, hogy a halasztási kérelem után újra fizetniük kell a törlesztőrészleteket.

Binder István, a PSZÁF szóvivője a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában elmondta: körülbelül 105 ezer olyan 90 napon túli hiteles van, aki jelzáloghitel miatt került bajba. Végrehajtás körülbelül 16 ezer ingatlant érinthet, ez pedig egy féléves szám, azaz jelentős a növekedés a tavalyi év teljes 19 ezres végrehajtásához képest.

A bankok többsége ugyan kínál megoldási lehetőségeket, de olyan feltételekkel, amelyeket a nem fizető adós már nem tud teljesíteni. A szakértők szerint csak időleges megoldást nyújt a jövő áprilisig szóló kilakoltatási moratórium, valójában a végrehajtási szabályokon kellene változtatni.

Segítséget jelenthetne a hónapok óta előkészítés alatt álló Nemzeti Eszközkezelő Társaság, ehhez azonban jó néhány milliárd forintos forrásra lenne szükség a költségvetésből.

A PricewaterhouseCoopers legfrissebb felmérése szerint a várakozásokkal ellentétben nem lassult, hanem gyorsult a késedelmes fizetésbe esés dinamikája. Míg a lakossági hiteleken belül 2008 decemberében még 3 százalék volt a nem teljesítő kölcsönök aránya, mostanra ez elérte a 10,5 százalékot. Egyre többen kerülnek olyan helyzetbe, hogy nem tudják fizetni tartozásaikat, és ez várhatóan jövő tavaszig még így is lesz - derült ki a Kossuth Rádió által ismertetett felmérésből.

zöldhasú
Hirdetés