2010. december. 13. 18:43 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 13. 21:07 Gazdaság

"Ideje lenne felkészülni a B tervre": visszajön a korona Szlovákiában?

Szlovákia esetleg megfontolhatná a visszatérést a 2009. évi euróbevezetés előtt használt koronához, ha az euróövezet nem lenne képes ellenőrzés alatt tartani az adósságválságot - vélte a szlovák parlament elnöke. Iveta Radicová szlovák kormányfő szerint erre nincs semmi szükség.

A közgazdász végzettségű Richard Suliknak a Hospodárské Noviny című napilap hétfői számába megjelent írása szerint ideje lenne felkészülni a B tervre, a szlovák korona ismételt bevezetésére. Szlovákiát a stabil pénz és a szilárd alapokon álló szabályozások ígérete vonzotta az euróövezetbe - írta Sulik, hozzátéve, hogy Szlovákia keményen dolgozott azért, hogy átalakítsa gazdaságát, és teljesítette az euróövezeti tagsághoz szükséges feltételeket.

Iveta Radicová miniszterelnök szerint azonban nincs értelme gondolkodni semmiféle B terven. A kormány álláspontja világos, minden meg kell tenni az euróövezet stabilitása és erősítése érdekében, és szükség esetén meghozni a megfelelő intézkedéseket. Felelőtlenség azt elvárni, hogy egy ország magára vállalja egy másik ország adósságait, hogy aztán maga is bajba kerüljön - írta a kisebbik koalíciós párt vezetője. Hozzátette: mivel Szlovákia túl kis ország ahhoz, hogy lényegileg befolyásolja az Európai Unió lépéseit, az a legfontosabb feladatunk, hogy megvédjük azokat az értékeket, amiket a szlovák emberek hoztak létre. Richard Sulik egyben arra figyelmeztetett, hogy komoly kockázatot jelentene az euró szempontjából, ha Spanyolország megsegítéséhez felhasználnák a 750 milliárd eurós európai pénzügyi stabilitási keretet (EFSF). Szlovákia ugyan beleegyezett abba, hogy hozzájárul az EFSF-hez, de Görögország pénzügyi megsegítését elutasította.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.