2010. december. 09. 18:20 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 09. 18:16 Gazdaság

Bővülnek a hitelfinanszírozási lehetőségek

A Közép-Európában tevékenykedő kockázatitőke-befektetők körében uralkodó piaci hangulat valamivel a 2008 eleji - a globális pénzügyi válság kirobbanása előtti - szint alatt stabilizálódott a Deloitte Central Europe által készített felmérés szerint.

Az idei év a stabilizálódás és a lassú kilábalás évének bizonyult a rendkívül nehéz 2008/2009-es időszak után, amikor a piaci bizalom példátlan mértékű csökkenésének lehettünk tanúi - ismerteti a cég közleményében a legfrissebb felmérés eredményeit Seres Béla, a Deloitte közép-európai pénzügyi tanácsadási üzletágának ügyvezető partnere. A szakértő szerint a mostani felmérés eredményei alapján az is látható, hogy egy "új normálállapot" kezd kialakulni. Mindez  egy stabilabb időszak kezdetét jelezheti, amelynek során a térségben végrehajtott kockázatitőke-befektetések számának jelentős növekedése várható. A piaci tevékenység a válaszadók 67 százaléka szerint összességében élénkülni fog a következő hat hónapban, közel egyharmaduk (29 százalék) további javulásra számít a gazdasági környezetben 2011 első negyedévében.
   
A válaszadók mindössze 38 százaléka szerint várható a hitelfinanszírozási lehetőségek bővülése, vagyis a többség a felmérés szerint még mindig nem derűlátó. A megkérdezettek 64 százaléka szerint a következő hónapokban az új befektetések értéke meg fogja haladni az eladásokét, azaz a forgalom növekedése várható.  Általános vélekedés, hogy az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banknak (EBRD) és az Európai Beruházási Alapnak (EIF) kulcsszerepe van a régióban a beruházásokhoz szükséges források biztosításában. Seres Béla ismertette: áprilisi kiadásukban a görög válságot követően kialakult, gyorsan változó és kiszámíthatatlan helyzetet vizsgálták, az idei második felmérésre pedig az ír válság nyomta rá a bélyegét, így az újabb bizonytalanság az európai makrogazdasági környezetre kihatással lehet. A Deloitte felmérése 2003 óta évente kétszer ad helyzetképet a kockázatitőke-befektetők hangulatáról. A bizalmi index a tíz kérdésből álló kérdőív első hét kérdésére adott válaszokból áll össze, amelyet a Közép-Európára szakosodott kockázatitőke-szakértők adnak. A Deloitte az index meghatározása során minden időszakra kiszámítja a pozitív válaszok összes pozitív és negatív válaszhoz viszonyított arányának átlagát, ezt az átlagot hasonlítja a bázis-időszakhoz, 2003 tavaszához.

zöldhasú
Hirdetés