Londoni elemzők: a magyar kormány "mindent egy lapra tesz fel"
A londoni felzárkózó piaci elemzők csütörtökön megjelent elemzésükben azt írták: a magyar kormány "mindent egy lapra tesz fel", vagyis arra, hogy rövid távú intézkedésekkel "beindítja" a gazdaságot, abban bízva, hogy az így elinduló növekedés majd hosszabb távon kiemeli az országot az "adósságcsapdából".
A Royal Bank of Scotland (RBS) londoni befektetési részlegének elemzői a héten Magyarországon jártak, ahol Simor András MNB-elnökkel, a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az EU-bizottság, a gazdaságért felelős minisztériumok, az ÁKK képviselőivel, valamint helyi újságírókkal és elemzőkkel találkoztak.
A látogatásról csütörtökön Londonban kiadott átfogó elemzésében Timothy Ash, az RBS globális feltörekvő térségi kutatási részlegének vezetője annak a véleményének adott hangot, hogy a magyar kormány "mindent feltett" a növekedés beindítására, ám ennek "jelentős kockázatai vannak".
Ash szerint a növekedési előrejelzések "derűlátónak tűnnek", a külföldi működőtőke- és értékpapír-befektetőket valószínűleg "irritálni fogja a bizonyosság hiánya" az adó- és a szélesebb körű gazdaságpolitikában - az RBS vezető elemzője itt a "kiterjesztett" szektoradókat és nyugdíjpénztári terveket említette -, és emiatt akár "be is fulladhatnak" a növekedés élénkítése szempontjából kulcsfontosságú beruházások Magyarországon.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.