Amerikában még élénk az érdeklődés a magyarországi befektetések iránt
Becsey Zsolt szerint továbbra is élénk az érdeklődés a magyarországi befektetések iránt az Egyesült Államokban, és a külgazdaságért felelős államtitkár reméli, hogy ebből konkrét üzletek is létrejöhetnek.
A Chicagóban tartózkodó államtitkár az MTI-nek telefonon nyilatkozva elmondta: elsősorban a magas hozzáadott értéket képviselő ágazatokban, az egészségiparban, az infokommunikáció és a zöldenergia területén mutatkozik érdeklődés.
Az államtitkár négy napra utazott az Egyesült Államokba. Becsey Zsoltot többek között fogadta Richard Daley, Chicago polgármestere, aki érdeklődött a magyarországi oktatásrendszer iránt. Találkozott Reinaldo Garciával, a GE Healthcare EMEA részlegének elnök-vezérigazgatójával is.
Az államtitkár rendkívül fontosnak tartja azt is, hogy találkozzon a Chicago térségében élő magyarok szervezeteinek képviselőivel. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint az idén január-szeptemberben a Magyarországra érkező amerikai import értéke meghaladta a 900 millió eurót, ez 7,4 százalékos növekedés 2009 azonos időszakához viszonyítva. Az Egyesült Államokba irányuló magyar export értéke az első kilenc hónapban 8,8 százalékkal 1,129 milliárd euróra nőtt.
Az Egyesült Államok a külföldi közvetlen befektetések szempontjából az egyik legfontosabb partnere Magyarországnak. Amerikai adatok szerint az amerikai érdekeltségű cégek magyarországi befektetései az újrabefektetett tőkét is beszámítva meghaladják a 9 milliárd dollárt. Az MNB adatai ennél jóval kisebb értéket mutatnak, mert az amerikai cégek gyakran holland, illetve luxemburgi leányvállalataikon keresztül ruháznak be Európában.
Az Egyesült Államok beruházásai Magyarország gazdaságának szinte minden területén jelen vannak, kiemelkednek a telekommunikációs, a számítástechnikai és az autóipari befektetések, illetve a regionális szolgáltató-központok. Közel 600 regisztrált amerikai vállalat van jelen Magyarországon, a kis, egy-két tagot számláló képviseletekkel együtt a cégek száma eléri az ezret is.
Jelenleg is folyamatos amerikai érdeklődés tapasztalható a magyarországi befektetési lehetőségek iránt (regionális szolgáltató központok, autóipar, IT, elektronika, biotechnológia, energetika területén), és a válság elmúltával a tőkebefektetések további növekedése várható. Az amerikai beruházásokat elsősorban a technológia- és tudás-intenzív ágazatokban ösztönzi Magyarország.
Legjelentősebb amerikai befektetők Magyarországon: General Electric, Alcoa, Flextronics, General Motors, Visteon, AIG/Lincoln Eastern Europe, Guardian Industries, Marriott International Inc., Exxon Mobil Corp., IBM, Johnson & Johnson, Philip Morris, Delphi Corporation, National Instruments, Morgan Stanley, Electronic Data System (EDS) Hungary.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.