Behúzott fék: fél százalékkal nőtt a személyautó eladás
Novemberben fél százalékkal több, 3 481 új személygépkocsi kelt el Magyarországon, mint egy évvel korábban, de a második félévtől növekedésnek indult eladások lefékeződtek – olvasható ki a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala (KEKKH) legfrissebb adataiból.
Tavaly egész évben 55.879 új autót vásároltak Magyarországon, az idén november végéig a szám 39.572 darab. A csökkenés közel 30 százalékos, bár a helyzeten javít még a decemberi eladás.
Az idén júliustól kétszámjegyű emelkedésbe kezdtek az új személyautó eladások. Júliusban 19,3, augusztusban 23,7, szeptemberben 11,4 százalék volt a növekedés az előző év azonos hónapjához képest. Onnantól a növekedés: októberben 8,1, majd novemberben mindössze 0,5 százalék.
A kis-haszongépjárműveknél valamivel jobb a helyzet. A tavalyi egész évhez viszonyítva november végéig a visszaesés csak 17,8 százalékos, ráadásul az eladások tendenciája emelkedő. Itt is júliusban kezdődött az áttörés 48,4 százalékkal, majd augusztusban 59,9 százalékos volt a növekedés az előző év azonos hónapjaihoz képest. Novemberre a növekedés 24,7 százalékra mérséklődött, ami 990 eladott kocsival egyenlő.
A személyautó eladásokat – akár csak tavaly – a Ford vezeti. Januártól novemberig tavaly 13 százalékkal, idén 11,8 százalékkal részesedett az eladásokból. A darabszámok azonban drasztikusabb csökkenést mutatnak, mint a százalék: tavaly 11 hónap alatt 7.272, míg idén 4.683 Ford személyautó kelt el.
Az ezt követő sorrend drasztikusan átrendeződött. A tavaly 12,6 százalékkal második Suzuki aránya 5,45 százalékra csökkent, míg az Opel részesedése 11-ről 10 százalékra esett. A Suzukival éppen ellentétes eladási tendencia jellemzi a Skodát: 5,6-ról 10,2 százalékra emelkedett a részaránya az eladásokból. Kisebb arányban, de növelte részesedését - 7,4 százalékról 10 százalékra - a tortából a Volkswagen is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.