2010. november. 25. 13:22 Utolsó frissítés: 2010. november. 25. 13:39 Gazdaság

Esik a forint, a nyugdíjkasszákra figyelnek a befektetők

Forintesést hozott a csütörtök délelőtt, ami elsősorban a magánnyugdíjpénztárak államosításáról érkező híreknek tulajdonítható.

Gyengült a forint csütörtök délelőtt a bankközi devizapiacon, miután a befektetők komolyan aggódni kezdtek a magánynyugdíjpénztárak államosításáról érkező hírek miatt. Az euró árfolyama a kora reggeli 275 forintról 277 forintra ugrott, miközben a dollár árfolyama 208 a svájci franké 207,50 forintra emelkedett. Az EUR/USD kurzus valamivel 1,3300 fölött ingadozott.

Mit mond a Commerzbank szakembere?

Az ír megszorító csomag hivatalos közzététele arra volt nagyjából elég az EUR/HUF esetében, hogy ne gyengüljön 276,5 fölé a forint árfolyama, többre nem. Ha a spanyolok, portugálok nem lennének napirenden, akkor valószínűleg erősödött volna az ír megoldás hírére a forint.

A mai nap érdekessége, hogy az eurozóna-tag Spanyolország CDS-felára a román felárat meghaladta, pedig az még befektetési kategóriában sem szerepel. Az S&P hitelminősítőnél a két ország közötti különbség 8 kategóriányi, ami azt sejteti, hogy még Hispánia is számíthat leminősítésekre.

Itthon közben kiderült, hogy az immár 3047 milliárd forintra rúgó magánnyugdíjvagyon teljes összegére pályázik a kormány, és a feltételeket úgy alakíthatják ki, hogy az említett összeg túlnyomó része ténylegesen az állam hatáskörébe kerülhet, ráadásul már februárra. Egyelőre nehéz megjósolni, hogy milyen mértékű árfolyam- és kamathatása lehet annak, ha a pénztáraknál lévő devizában denominált eszközöket átváltják, vagy hogyan értékeli a piac ezeket a lépéseket.

Ecoline

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.