2010. november. 10. 11:15 Utolsó frissítés: 2010. november. 10. 11:10 Gazdaság

Befektetési alapok: tovább nőtt a vagyon

Némileg mérséklődött ugyan a tőkebeáramlás a befektetési alapokba, de az elmúlt három hónapban is 125,9 milliárd forintnyi tőkét vonzottak az alapok – derült ki a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) legfrissebb, negyedéves statisztikáiból.

„A július és augusztus közötti időszak egyik érdekes eleme volt, hogy a nyilvános alapok közül a kiegyensúlyozott vegyes alapok bővültek a leggyorsabban, 15 százalékkal” – mondta Temmel András, a BAMOSZ főtitkára. „Összességében ismét jelentős új tőke érkezett az alapokba a negyedévben, ezúttal elsősorban az intézményi befektetőktől. A legtöbb friss tőkét a zártkörű részvényalapok vonzották, míg a nyilvános alapok közt a negyedévben az ingatlanalapok, év eleje óta pedig a likviditási alapok voltak a legnépszerűbbek.”

Év eleje óta 23,7 százalékkal nőtt a vagyon

A BAMOSZ tagjai által kezelt alapok összvagyona 2010. harmadik negyedében 5,7 százalékkal, az év eleje óta összesen 23,7 százalékkal nőtt. A negyedév során 125,9 milliárd forint friss tőkét vonzottak az alapok, a piaci teljesítmények pedig 73,2 milliárd forinttal növelték a befektetők vagyonát. Év eleje óta 525,7 milliárd forint friss tőke érkezett az alapokba, ami a 2006-os kamatadó előtti roham óta a legerősebb kilenchavi tőkebeáramlás, a piaci teljesítmények pedig csaknem 185 milliárd forinttal növelték a vagyont.

A BAMOSZ tagok szeptember végén 438 alapot kezeltek, az alapok vagyona a negyedév végén 3 709 milliárd forint volt. A vagyon legnagyobb része, 60,5 százaléka nyilvános nyíltvégű értékpapíralapokban, 8,4 százalék nyilvános nyíltvégű ingatlanalapokban (és ingatlan alapok alapjaiban) található. E mellett 7,3 százalék nyilvános nyíltvégű speciális (garantált és származtatott) alapokban, 6,7 százalék nyilvános zártvégű speciális alapokban, 2,1 százalék nyilvános zártvégű ingatlanalapokban, 13,1 százalék zártkörű értékpapíralapokban, 1,4 százalék zártkörű garantált és származtatott alapokban, végül 0,6 százalék zártkörű ingatlanalapokban volt.

Pénzpiaci alapok: 1,6 százalékkal nőtt a vagyon

Bár a negyedévben csökkent a nyilvános nyíltvégű értékpapír befektetési alapok aránya, továbbra is ezek a legmeghatározóbb formái az alapoknak. A 197 alap vagyona 2 242 milliárd forint volt szeptember 30-án, ami 2,1 százalékkal magasabb a negyedév eleji értéknél. Év eleje óta az alapok vagyona 20,3 százalékkal bővült. A fenti alapokon belül a legnagyobb csoport a pénzpiaci alapoké, amelyek vagyona a negyedévben 1,6 százalékkal nőtt.

A kötvényalapok száma a negyedévben nem változott, a BAMOSZ tagjai által kezelt 27 kötvényalapban kezelt összes vagyon a negyedévben 2,4 százalékkal csökkent, év eleje óta viszont 19,4 százalékkal bővült. A pénzpiaci- és kötvényalapok együttes vagyona 2008-ban trendszerű csökkenést mutatott, 2009-ben és idén viszont az összesített vagyon ismét tendenciaszerűen, az utóbbi egy évben pedig már folyamatosan nőtt.

Jól teljesítettek a részvényalapok

A nyilvános részvényalapok vagyona a negyedévben 5,2 százalékkal nőtt, a negyedév végén az összvagyon 382 milliárd forint volt. A részvénytúlsúlyos alapok vagyona 12,3 százalékos negyedéves bővülés után a negyedév végén 305 milliárd forint volt. Eközben a tiszta részvény alapok vagyona a negyedévben 15,8 százalékkal, év eleje óta 3 százalékkal csökkent.

A vegyes alapok száma a negyedévben nem változott, a vagyon 10,2 százalékkal nőtt, a negyedév végén 125 milliárd forintot tett ki.

Bombaformában az ingatlanalapok

A tőke- vagy hozamvédelmet nyújtó garantált alapok vagyona 2,4 százalékos negyedéves növekedés után, a negyedév végén 438 milliárd forintot tett ki. Az előző évben a garantált alapok esetében először megtapasztalt tőkekivonást az idei évben már felváltotta a friss tőkebeáramlás: a negyedévben több mint ötmilliárd forint, év eleje óta mintegy 21,7 milliárd forint új tőkét vonzottak.

Az ingatlanalapok száma a negyedévben nem változott, a 22 alap vagyona a negyedévben 7,1 százalékkal – év eleje óta már 39,2 százalékkal – nőtt, így a negyedév végén 409 milliárd forintot kezeltek ingatlanalapokban

A harmadik negyedévében az alapokon kívül kezelt vagyon egy vagyonátadás miatt 14,3 százalékkal nőtt, míg az év eleje óta összesen 20,3 százalékos a növekedés. A negyedév végén a BAMOSZ tagjai 5 614 milliárd forint vagyont kezeltek az alapokon kívül, így az alapokban kezelt 3 709 milliárddal együtt a teljes kezelt vagyon 9 323 milliárd forintot volt a harmadik harmad végén.

BAMOSZ
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?