Mibe fektet euró milliárdokat Demján cége?
A Demján Sándor nevével fémjelzett Trigránit ingatlanfejlesztő társaság Lengyelországot jelölte meg terjeszkedése elsődleges célpontjául. A PropertyEU-nak adott interjúban Török Árpád, a cég vezérigazgatója kifejtette, hogy zöld- és barnamezős lehetőségeket is látnak számos lengyel városban, csakúgy mint a PKP állami vasúttársasággal együttműködésben létrehozandó PPP-konstrukciójú projektekben.
Pár hónapja a Trigránit fejlesztési együttműködést írta alá a lengyel államvasutakkal (PKP) egy új többfunkciós komplexum létrehozásáról Poznanban. A 160 millió eurós projekt építési munkáinak startja 2011 elején esedékes. Az építkezés első eleme, egy nagy bevásárlóközpont 2012-ben fog megnyílni. A vegyes célú projektben később irodák és hotelek is felépülnek – olvasható a PropertyEU cikkében.
A Trigránitot Közép-Kelet-Európa egyik vezető ingatlanfejlesztőjeként tartják számon, különösen a vegyes célú beruházások területén. A társaság a régió hét országában tevékenykedik, s a tervezett beruházási értékük pillanatnyilag 4 milliárd eurónál jár. Magyarország és Lengyelország mellett Szlovákiában, Romániában, Horvátországban, Szlovéniában és Oroszországban vannak élő projektjeik.
Pár napja adták át Zágrábban hatalmas sport- és bevásárlóközpontot, Arena Centart. Török Árpád szerint a belátható jövőben az ehhez hasonló zöldmezős beruházásokon marad a hangsúly, sokkal inkább, mint a felújításokon és bővítéseken. „Még van terük a zöldmezős beruházásoknak a régióban, még nem vagyunk a telítettségnek azon a szintjén, mint Nyugat-Európa. Itt csak az elmúlt 10-12 évben tűntek fel a bevásárlóközpontok” – mondta a vezérigazgató.
Beleértve az új zágrábi mall-t, vagy a szintén közelmúltban megnyitott krakkói Bonarka City Centert, a Trigránit mintegy 1,5 milliárd euró értékű vagyont kezel. Az utolsó átadások jelentősen megdobták a forgalmukat, s legalább 40 százalékkal a tavalyi szint felett teljesítenek, s nagyjából 110 millió eurónál zárnak majd – árulta el Török Árpád. A cég további 300 millió eurós üzletet menedzsel harmadik felek megbízásából.
A válság némileg a Trigránitot is megviselte, s emiatt kénytelenek voltak bezárni a szerbiai üzletüket, ahol egyébként sem voltak befejezett projektjeik. „Nem kényszerültünk rá, hogy eladjunk bármit is, és a minden helyszínünket megtartottuk” – mondta a vezérigazgató. Az elmúlt tizenkét hónapban ugyan voltak nehézségeink, de mégis sikeresen zárjuk ezt az időszakot. Befejeztük például az Arena Centart úgy, hogy a finanszírozásra az Intesa Sanpaolo Bank vezette konzorcium az Ersre Group AG és a Hypo Investment Bank részvételével a válság idején egy nem EU-országban folyó fejlesztésre adott pénzt.
Az önbizalmukat az is tovább növelte, hogy októberben a Deutsche Pfandbriefbank, az MKB Bank és az UniCredit Bank vezette szindikátussal aláírtak egy 400 millió eurós refinanszírozási szerződést, amely lehetővé teszi a Trigránit számára a budapesti WestEnd City Center második ütemének megépítését.
Oroszországban továbbra is a finanszírozás jelenti a legnagyobb problémát. Török Árpád szerint vannak Moszkvában lízingelt építési területeik, potenciális befektetőik, és potenciális bérlőik. A már működő shopping centerük viszonylag jól teljesít, s látják a jó PPP-lehetőségeket Oroszországban. „De nagyon nehéz a pénzügyeket elrendezni az orosz bankokkal elfogadható marzsok mellett. Korábban jelen volt az orosz piacon néhány nyugati bank, amelyik részt vett refinanszírozásban. Remélem, hogy ezek visszatérnek” – mondta a vezérigazgató.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.