2010. október. 29. 14:30 ecoline.hu Utolsó frissítés: 2010. október. 29. 14:40 Gazdaság

Hozta az USA, amit a piacok vártak

A július-szeptemberi időszakban 2,0 százalékkal bővült a világ legnagyobb gazdasága – jelentette be pénteken a washingtoni kereskedelmi minisztérium.

A Bloomberg legfrissebb konszenzusa 2,1 százalékos növekedés volt, a Marketwatch által megkérdezett szakemberek 2,0 százalékra számítottak. A Citi 1,9 százalékot, az IHS Global Insight 1,6 százalékot valószínűsített.

A növekedés motorja a lakossági fogyasztás volt, amely 2,6 százalékos ütemben, 2006 negyedik negyedévi óta nem látott mértékben nőtt a harmadik negyedévben.

Az amerikai gazdaság 2009-ben 2,6 százalékkal zsugorodott éves összevetésben. 2010 első negyedévében a GDP-növekedés (szezonálisan kiigazított adatok szerinti, évesített) negyedéves üteme 3,7 százalékos volt.

Megjegyzendő, hogy a pénteki csupán az első becslés, a minisztérium a következő hónapokban még kétszer felülvizsgálja (és nagy valószínűséggel módosítja is) az adatokat.

Vállalati fronton tovább javult a helyzet

A gyorsjelentések tanúsága szerint az USA nagyvállalatai jó harmadik negyedévet zártak. Az S&P 500 cégei közül október 28-ig 294 számolt be július-októberi eredményeiről, és a profit 238 cég esetében múlta felül az elemzői várakozásokat.

A Bloomberg elemzői konszenzusa szerint az index által követett cégek átlagosan 26 százalékos éves szintű adózotteredmény-növekedésről számolnak be – és ez lesz zsinórban a negyedik pluszos negyedév.

Mekkora a recesszióba való visszasüllyedés esélye?

Jan Hatzius, a Goldman Sachs amerikai gazdasággal foglalkozó vezető közgazdásza szerint annak esélye, hogy a világ legnagyobb gazdasága 2011-ben újra recesszióba süllyed, mindössze 25-30 százalék.

Vészjósló jelek persze vannak. A második világháború a gazdaság soha nem kerülte el a recessziót, amikor a munkanélküliség három havi mozgóátlaga több mint 0,3 százalékponttal emelkedett – márpedig most éppen ez történik: a jelenleg 9,6 százalékon álló ráta ugyanis a prognózisok szerint 2011 elejére eléri a 10 százalékot.

A Goldman Sachs sztárelemzője mindazonáltal úgy véli: bár az indikátor 11 esetből 11-ben valóban egy recesszió „előjelének” bizonyult, most mégis elkerülhető a visszaesés. Azok a ciklikus mozgatóerők ugyanis, amelyek a válságok kirobbanásáért felelősek, a gazdaság gyenge általános állapota miatt nem tudnak „mozgásba lendülni”.

A legtöbb cég ugyanis már olyan szintre csökkentette a létszámát, hogy további elbocsátásokra már akkor sem kerülhet sor, ha a kereslet tovább gyengül. Más szóval: a gazdaság túl gyenge ahhoz, hogy újra recesszióba zuhanjon. Aki mászik, nem tud nagyot esni…

zöldhasú
Hirdetés
Címkék