Különadó: a tárgyalást látja járható útnak a PDSZ és a PSZ
A döntéshozókkal folytatott tárgyalások útján kívánja rendezni a 98 százalékos különadó ügyét a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) és a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) - közölték az érdekvédelmi szervezetek vezetői csütörtöki budapesti munkamegbeszélésüket követően az MTI-vel.
"A tárgyalásos megoldás hívei vagyunk, ameddig el nem fogadják a költségvetést" - jelentette ki Mendrey László, a PDSZ elnöke, majd hozzátette: az elfogadott költségvetés fényében határozzák meg majd a lépéseiket.
Mendrey László emlékeztetett: szerdán bejelentették, hogy a PDSZ egyeztetést kezdeményez a kormánnyal a 98 százalékos különadó ügyében, és ha nem lesz megegyezés, akkor tüntetést szerveznek.
A PDSZ 2010 tavaszán már kritizálta a 98 százalékos különadó bevezetését, mert nagyon sok olyan állami alkalmazottat érint, akiknek a fizetése nem tartozik bele a magas jövedelmek közé. Mendrey László közölte, a munkamegbeszélés során áttekintették a pedagógustársadalmat érintő legégetőbb problémákat. A különadó ügye mellett beszéltek az iskolai erőszakról és a készülő oktatási törvényről.
Galló Istvánné, a PSZ elnöke közölte, mindkét szervezet a tárgyalóasztal melletti megoldásnak a híve. "Egyöntetűen úgy gondolkodunk, hogy ezt a problémát a tárgyalóasztal mellett kell megoldani" - fogalmazott. Közölte, ha a tárgyalás nem vezetne eredményre, akkor eldöntik, hogy milyen akciót indítanak. Galló Istvánné elmondta, a PSZ a jogállam védelmében felhívást tett közzé. Ebben az áll: a szakszervezet meggyőződése, hogy azok az egyéni képviselői indítványok, amelyek az Alkotmánybíróság jogkörének csorbítására, a népszavazás intézmények korlátozására, az alkotmánysértő törvényszöveg ismételt elfogadására irányulnak, nem a kormánypártok álláspontját tükrözik.
Kérik az Országgyűlés elnökét, és a képviselőket, hogy a Fidesz frakcióvezetője, Lázár János által benyújtott önálló képviselői indítványok napirendre tűzését akadályozzák meg, és kérik az államfőt, tegyen meg mindent annak érdekében, hogy a törvényjavaslatok ne léphessenek hatályba. Kezdeményezik, ha az Országgyűlés elfogadja a törvényjavaslatokat, akkor valamennyi szakszervezet közösen forduljon a strasbourgi Emberi Jogi Bírósághoz.
A PSZ kéri Lázár Jánost, akihez nyílt levélben is fordultak, hogy indítványait vonja vissza. A vezető kormánypárt kezdeményezésére a jövő heti, kétnapos parlamenti ülésen elkezdődik annak a három törvényjavaslatnak a tárgyalása, amelyet Lázár János nyújtott be a Háznak azt követően, hogy az Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek nyilvánította és visszamenőleges hatállyal megsemmisítette a 98 százalékos különadót.
Altorjai Anita, az Országgyűlés sajtófőnöke a házbizottság csütörtöki ülése után újságíróknak elmondta: a tanácskozáson a Fidesz-frakció bejelentette, kéri, hogy a törvényhozás tűzze napirendre az alkotmány, illetve az Alkotmánybíróságról szóló törvény módosításáról, valamint az egyes gazdasági, pénzügyi tárgyú törvények megalkotásáról szóló, Lázár János által kedden beterjesztett előterjesztéseket. Lázár János Hódmezővásárhelyen tartott csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette: kész a tárgyalásra annak érdekében, hogy a hosszú szolgálati idővel rendelkező közalkalmazottakat, többek között a pedagógusokat ne érintse a különadó.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.