Augusztusban ismét emelkedett az ipari termelés
Augusztusban, a júliusi csökkenés után ismét emelkedett az ipari termelés mennyisége: júliushoz viszonyítva szezonálisan és munkanap-tényezővel kiigazítva 2,2 százalékkal nőtt, míg éves összehasonlításban munkanaphatástól megtisztítva 14,9 százalékkal, kiigazítatlanul pedig 17,6 százalékkal emelkedett – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön.
A termelés az év első nyolc hónapjában 10 százalékkal volt magasabb az előző év azonos időszakánál. Az adatok megegyeznek az október 6-án közzétett előzetes adatokkal.
Az ipar értékesítése munkanaptényezővel kiigazítva 2009 augusztusához képest idén augusztusban 11,4 százalékkal emelkedett. Ezen belül az export 19,3 százalékkal, a belföldi értékesítés 3,1 százalékkal volt magasabb a bázisnál. Augusztusban az ipar eladása szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint 1,5 százalékkal volt magasabb a júliusinál. Az export 4,6 százalékkal emelkedett egy hónap alatt, míg a belföldi értékesítés 0,7 százalékkal csökkent.
Az előző hónapban, júliusban az ipari termelés munkanap-tényezővel korrigálva 11,5 százalékkal nőtt, de júniushoz képest – négy egymást követő havi emelkedés után - 1,1 százalékkal csökkent. Az év első hét hónapjában az ipari termelés növekedése 9,0 százalék volt. Júliusban az eladások 9,5 százalékkal, az export 14,0 százalékkal, míg a belföldi értékesítés 5,0 százalékkal nőtt.
A KSH a gyorsjelentésben megjegyzi, hogy az augusztusi adatok az idén eddig a legkedvezőbbek, amiben az előző hónaphoz képest megnövekedett kereslet és a bázishatás egyaránt érvényesül. Tavaly augusztusban a termelésben még 19,7, az exportban 17,3 százalékos volumencsökkenést mért a hivatal. Az ipari termelés motorja változatlanul az exportorientált vállalatok teljesítménye. A hazai eladások meghaladták 2009 augusztusi szintet, de ez elsősorban az alacsony bázis következménye.
A feldolgozóipar jelentősebb súlyú alágai közül augusztusban az átlagot meghaladóan a termelés közel egynegyedét kitevő számítógép és optikai termékek gyártása bővült (23,2 százalékkal), valamint a termelés közel egyhatodát képviselő járműgyártás (31,4 százalékkal). A KSH megjegyzi, hogy a járműgyártás bővülésének dinamikája jóval meghaladta a júliusi emelkedést. Ugyanakkor a bázis alacsony volt, mert 2009 augusztusában az autóipar meghatározó cégei hosszabb idejű leállást tartottak az ideinél. A feldolgozóiparban szintén nagy súllyal szereplő élelmiszer, ital és dohánytermékek gyártása gyakorlatilag változatlan maradt az előző év augusztusához képest.
Az augusztusi exportban a feldolgozóipari kivitel több mint háromtizedét képviselő számítógép, elektronikai és optikai termékek gyártásának exportmennyisége nőtt kiugróan, 16,7 százalékkal, míg az egyötödöt képviselő járműgyártás kivitele jóval az átlagot meghaladóan 30,8 százalékkal bővült.
A belföldi értékesítésben az exportra termelő vállalatok belföldi beszállítóinak termelésnövekedése nem tudta kompenzálni a lakossági kereslet visszaesését - magyarázza a KSH a gyorsjelentésben.
Az új rendelésállomány éves szinten 19,8 százalékkal nőtt augusztusban. Ezen belül az exportrendelések 20,4 százalékkal, a belföldiek 16,7 százalékkal bővültek. Mindez nem volt elegendő ahhoz, hogy a válság miatt lecsökkent összes rendelésállomány emelkedjen. Augusztus végén az összes rendelésállomány 3 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.
Az év első nyolc hónapjában az ipari termelés bruttó értéke folyóáron 13.546 milliárd forint volt. Az értékesítés elérte a 16.276 milliárd forintot, amiből az export 8.557 milliárd forint, a belföldi értékesítés pedig a 7.720 milliárd forintot.
Az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés, azaz a termelékenység az év első nyolc hónapjában átlagosan 14,2 százalékkal nőtt a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.