Délutánra megizmosodott a forint
A forint kora délutánra korrigálta nap közben elszenvedett veszteségeit: az eurót 287,40 forinton jegyezték a bankközi kereskedelemben szerdán délután négy órakor, szemben a kedd délután négy órai 287,65 forinttal. Szerdán a nap nagy részében a jegyzés 287,70 és 289,50 között mozgott, majd a kora délutáni órákban a forint erősödésnek indult.
A dollárt 225,76 forinton jegyezték 1,2742 dolláros euróárfolyam mellett. Kedden délután a dollár jegyzése 225,59 forinton, az euró jegyzése 1,2753 dolláron állt. A dollár árfolyama nap közben 225,50 és 228,38 forint között, az euró árfolyama 1,2659 és 1,2750 dollár között mozgott.
A svájci frankot 222,88 forinton jegyezték 223,37 forint után. A svájci frank árfolyamrekordot állított be nap közben az euróval, és ezzel párhuzamosan a forinttal szemben is. Az euró valaha elért leggyengébb árfolyama 1,2767 svájci frank, a forinté pedig 226,41 forintos svájcifrank-jegyzésen állt be. A délutáni órákra az euró 1,29 feletti erősödött vissza a frankkal szemben.
Száz japán jent 268,91 forinton jegyeztek délután négy órakor a kedd délután 269,79 forint után. A forint 273,10 forintos (100) japán jen jegyzésen érte el leggyengébb árfolyamát.
A forint hirtelen elszenvedett, kedd-szerdai gyengülésének oka alapvetően nemzetközi devizapiaci hatásokra vezethető vissza; az elmúlt heti, az eurót támogató bizakodó befektetői hangulattal szemben a hét eleje óta a kockázatkerülés lett úrrá a nemzetközi piacokon.
Az euró gondjai a Wall Street Journal cikke által az euróövezet pénzügyi stabilitásával szemben hétfő este felkeltett aggályokkal kezdődtek, amelyek ismét előrevetítették a szuverén adósságszolgálati válság mélyülésének kockázatát. A lap írása szerint az euróövezeti bankrendszeren végzett stresszteszt alulértékelte egyes pénzintézetek potenciális kockázatot jelentő állampapír-tartalékait. A bankok által közzétett adatok utólagos elemzéséből arra a következtetésre lehetett jutni, hogy egyes bankok nem a hatóságok által kért módon számoltak be államkötvény-tartalékaikról.
Fokozta az euróra nehezedő nyomást kedden a német ipari megrendelések júliusi csökkenését mutató adatsor. Szerdán a német ipari termelési adatok elmaradtak a várt értéktől, ami a várható német gazdasági növekedési ütem újraértékelésére adott okot a piaci elemzőknek.
A kockázatkerülő piaci hangulatban fokozódott a befektetői érdeklődés a "menedék" devizák, a dollár, a svájci frank és a jen iránt. Az euró a dollárral szemben a hét eleji 1,29 közeli jegyzésekről 1,27-re, a svájci frankkal szemben a hét eleji 1,31 körüli jegyzésekről 1,28 alá, a jennel szemben 109 alatti jegyzésekről 106 környékére gyengült. A jen iránti kimagasló befektetői érdeklődést megmutatkozott a jennek a dollárral szemben elért 15 havi árfolyamcsúcsában is: a dollár 85 körüli jen jegyzésekről került 83,50 alá.
Az arany, a klasszikus befektetési menedék pedig szerdán már csak alig 3 dollárnyira állt az idén június 21-én beállított árfolyamrekordjától, az unciánkénti 1 264,60 dollártól.
A forint árfolyamának mozgása szoros korrelációt mutat a fenti fejleményekkel és a térségbeli devizák árfolyamának alakulásával.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.