2010. szeptember. 06. 14:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. szeptember. 06. 21:08 Gazdaság

Milliárdos téteket tettek a magyar államcsődre

Az előző héthez képest több mint tízszeresére, 5,4 milliárd dollárra ugrott az augusztus 27-i kereskedési héten a magyar államcsőd elleni biztosítási piac forgalma – írja a portfolio.hu a területen mozgó, globálisan a legnagyobbnak számító elszámolóház heti kimutatására hivatkozva.

A származékos ügyeletek elszámolására szakosodott DTCC összegzése szerint az augusztus 27-i héten 267 ügyletet kötöttek a magyar állam esetleges csődje ellen biztosítást nyújtó úgynevezett CDS-piacon 5,4 milliárd dollár értékben – írja a gazdasági hírportál. Ez a szám a szervezet definíciója szerint azt jelenti, hogy ilyen volumenben változott a piaci kockázati kitettség az alaptermék (devizaalapú magyar állampapírok) vonatkozásában.

A román állam esetleges csődje elleni biztosítási piacon 87 ügyletet, az ukrán piacon 323 ügyletet kötöttek rendre 1,45, illetve 9,0 milliárd dollár összegben. (Sajnos a DTCC a honlapján nem tesz közzé visszamenőlegesen adatokat arra vonatkozóan, hogy a heti forgalmi aktivitás hogyan alakult.) Míg az ukrán piacon a növekvő kockázati kitettség inkább a javuló ukrán megítéléssel, illetve a közelgő államkötvény-kibocsátásokra való felkészüléssel függött össze (ezért vásároltak több CDS-t a befektetők), addig a magyar és román esetben ennek az ellenkezőjéről lehet szó a Reuters hírügynökségnek nyilatkozó szakértő szerint.

Ez azt jelenti, hogy a befektetők többsége növekvő kockázatokat érzékel a két állam fizetőképességével kapcsolatban (a magyar esetben amiatt, hogy tartósan a Nemzetközi Valutaalap nélkül kíván haladni az ország), így a meglévő kitettségének nagyobb hányadát igyekszik CDS-ekkel fedezni az esetleges csőd (vagy adósságátrendezés) ellen.

 

 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.