2010. szeptember. 01. 11:21 MTI Utolsó frissítés: 2010. szeptember. 01. 11:44 Gazdaság

Zűrös tulajdonviszonyok a Szurgutnyeftyegazban

A Szurgutnyeftyegaz – amely tavaly tavasszal 22,1 százalékos részt vásárolt a Molban, és Oroszország egyik leggazdagabb gazdasági társasága – értékének mintegy 85 százalékában olyan szervezetek tulajdonában van, amelyeket a konszern menedzsereinek részvételével hoztak létre.

A tulajdonosi struktúra sok éve féltve őrzött titkát most két munkatárs fedte fel a Vedomosztyi című üzleti lapnak, amely erről szerdán számolt be. Igaz, Valgyimir Bogdanov vezérigazgató, aki hallgatagságáról ismert, ezt soha nem erősítette meg. Igor Szecsin miniszterelnök-helyettes 2003-ban azt mondta, a Szurgut a munkatársaké. A lap most utána járt, és kiderítette: 23 társaságnak van olyan befektetése, amely a konszern tőkéjének 70 százalékát teszik ki, vagyis lényegében ezek a részvényesek.

E társaságok mindegyikét – két alapítványt, 17 nem profitorientált egyesületet és négy, az előbbiek által létrehozott kft-t – a Tyumenyi területen jegyezték be. Ezek mindegyike évente benyújtja a mérlegét a Roszsztat orosz statisztikai hivatalnak, s ezekből az iratokból nyomon követhető, hogy a helyükön maradtak-e a részvények.

A tavalyi mérlegekből ítélve idén év elején a 23 jogi személy befektetései 833,2 milliárd rubelt tettek ki, s ez a Szurgut egyszerű részvényeinek 85, alaptőkéjének 73 százalékát teszi ki.

Formálisan a társaságok egyikének sincs köze a Szurguthoz, létrehozásukban a konszern Inveszt-Zascsita (Beruházás-Védelem) elnevezésű leányvállalata vett részt. A nem profitorientált szervezetekből az alapítók ugyan kivonulhatnak, és kivonhatják befektetéseiket, de az alapítványok és egyesületek alaptőkéje egészen minimális – 11 ezer rubel – s így aligha vittek be Szurgut-részvényeket. Jogászok szerint e társaságok alapító okirataiban kell szerepelnie annak, hogy kié a tulajdon.

A társaságok élén 2007. júliusáig Bogdanov és helyettesei álltak, majd a Szurgut alacsonyabb beosztású munkatársai vették át a helyüket. Két évvel később, 2009-ben a 23 társaság közül 9 élére olyan személyek kerültek, akik nem szerepelnek a konszern munkatársai között. Ez utóbbi 9 társaság birtokában összesen az egyszerű részvények 28,5 százaléka van. A Szurgutban jelen van négy egyesületet – amelyeknek befektetései a Szurgut szavazatra jogosító részvényeinek 19,4 százalékát teszik ki – egy Vesztkap elnevezésű kft. vezetésével, amelyet szintén a 23 jogi személy közül az egyesületek hoztak létre – írta a Vedomosztyi, hozzátéve, hogy a kft-t telefonon nem lehetett elérni.

A Szurgutnyeftyegaz a negyedik legnagyobb kőolajipari cég Oroszországban, kapitalizációja az MMVB tőzsdén 1,3 milliárd rubel, tavalyi bevétele 526 milliárd, mérleg szerinti nyeresége 111 milliárd rubel volt. (1 rubel = 7,337 forint).

 

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 22. 13:15

Ukrán–magyar származású, befolyásos képviselő meghívására ment a Fidesz kampánystratégája Trump beiktatásakor Amerikába

Orbán Viktor több hangszeren játszik, hogy Trump odafigyeljen rá. Gyürk Andrást, a miniszterelnök egyik fontos háttéremberét Andy Harris képviselő épp Donald Trump beiktatásakor hívta meg az Egyesült Államokba. Harris a képviselőház ultra-konzervatív képviselői csoportjának a vezetője, befolyásos figura Washingtonban, aki ukrán és magyar felmenőkkel is bír.