Tízmilliárd dolláros megafúzió készül a söriparban
A Magyarországon is érdekelt SABMiller óriásvállalat felvásárolná az ausztrál Foster's csoport sörgyártó részlegét.
Brit lapértesülés szerint a SABMiller 10 milliárd dollár körüli összeget fizetne a Fosters' Carlton & United Breweries nevű cégért, amely nagyjából a felét uralja a hanyatló nyugat-európaival szemben igen stabil és jól jövedelmező ausztrál piacnak. A sajtójelentést nem kommentálta a SABMiller és a Foster's sem.
A Foster's még tavasszal jelentette be, hogy szétválasztja bor- és sörüzletágát. Elemzők arra számítanak, hogy 2011-ben fejeződhet be a vállalat átszervezése, így a sörgyártó és -forgalmazó üzletág is csak jövőre kerülhet eladósorba.
A várakozások szerint az iparág vezető szereplői közül csak a SABMiller indul majd az ausztrál vállalatért, mert a többi nagy cég − például a Heineken és a Carlsberg márka tulajdonosa, az Anheuser-Busch InBev − túl nagy adósságterhet cipel az utóbbi években végrehajtott felvásárlások miatt. Ugyanakkor akadhatnak olyan versenytársak is, elsősorban a Kirin, a második legnagyobb japán sörgyártó társaság, amely terjeszkedni akar az ázsiai és a csendes-óceáni térségben, és 9,2 milliárd dollárt tervez felvásárlásokra fordítani a következő öt évben.
A SABMiller termékportfóliójába több mint 200 sörmárka tartozik, köztük a magyar Arany Ászok, a Dreher és a Kőbányai. A társaság a 2009/2010-es üzleti évben 213 millió hektoliter sört értékesített, kamat-, adófizetés és értékcsökkenési leírás előtti eredménye (EBITDA) pedig az előző évinél 6 százalékkal több, 4,381 milliárd dollár volt.
Az utóbbi héten valóságos felvásárlási hullám indult: a BHP Billiton, a világ legnagyobb bányatársasága például 39 milliárdos ajánlatot tett a Potash műtrágyagyártó vállalatra, az Intel pedig bejelentette, hogy közel 7 milliárd dollárért megveszi a vírusirtó szoftvereiről ismert McAfee-t.
Az akvizíciók hírére az érintett társaságok részvényei emelkedtek. Így történt a Foster's-nél is, a cég részvénye hétfőn az ausztráliai tőzsdén több mint 2 éves csúcsra drágult, és háromszor annyi részvény cserélt gazdát, mint az utóbbi 30 kereskedési nap átlagában.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.