Magyar modellen alapuló diákhitel-rendszert fontolgat a brit kormány
Magyar modellen alapuló, jövedelemarányos diákhitel-rendszer bevezetését fontolgatják a brit kormány illetékesei – jelentette a Financial Times brit pénzügyi-politikai napilap.A tervet neves egyetemek egy csoportja terjesztette elő, és a kormány tagjai – más megoldásokkal együtt – jelenleg vizsgálják.
A lap kontinentális kiadásának cikke szerint az utóbbi időben tett nyilatkozataiban Vincent Cable, az üzleti és banki ügyek minisztere utalt rá, hogy megfontolandónak tartja ezt az elképzelést. Más országokhoz hasonlóan a brit kormányra is jelentős nyomás nehezedik, hogy csökkentse az állam hozzájárulását az oktatás finanszírozásához. A koalíció még az ősz folyamán szeretne megoldást találni ebben a témában. A javaslat célja az lenne, hogy – szemben az egykulcsos visszafizetési rendszerrel – különbséget tegyen a volt hallgatók között jövedelmük alapján, és az alacsonyabb fizetésűeket mentesítse a túlzott tehertől. A magyar modellen alapuló rendszerben a hitelhez szükséges forrást a pénzügyi és tőkepiacokról, kötvénykibocsátással finanszíroznák. A törlesztést azt követően kellene megkezdeni, hogy a hallgató megjelent a munkaerőpiacon – derül ki a lapjelentésből.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.