2010. július. 23. 13:40 MTI / hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. július. 23. 15:31 Gazdaság

A Standard & Poor's negatívra rontotta a magyar adósosztályzat kilátását

Negatív lépéseket jelentett be pénteken Magyarországgal szemben két nagy nemzetközi hitelminősítő is, az IMF/EU-tárgyalások félbemaradásával és a pénzügyi rendszer adóztatásával kapcsolatos aggályaikra hivatkozva.

Az eddigi stabilról negatívra rontotta Magyarország közepes befektetői államadós-besorolásának kilátását pénteken a Standard & Poor's, arra a véleményére hivatkozva, hogy a kormány által bevezetett egyes intézkedések potenciálisan kedvezőtlen hatást gyakorolhatnak a magyar gazdaság középtávú makrokilátásaira. Az S&P ezek között első helyre sorolta a pénzintézetekre kiróni tervezett adót.

A kilátásrontással együtt a világ legnagyobb hitelminősítő csoportja megerősítette a devizában és hazai valutában fennálló hosszú és rövid futamú szuverén magyar adósság "BBB mínusz/A-3" osztályzatait. A kilátásrontás bejelentéséhez fűzött londoni elemzésében az S&P azt írta: a mostani magyar osztályzatok a cég azon nézetét tükrözik, hogy az előző kormányok költségvetési konszolidációs programjai kedvezőek voltak a közfinanszírozási helyzet viszonylagos gyengeségének kezelésére és a kiegyensúlyozottabb gazdasági növekedés alapjainak megteremtésére tett kísérletek szempontjából.

A Standard & Poor's szerint az IMF és az EU 20 milliárd eurós finanszírozási csomagja ehhez erőteljes gazdaságpolitikai rögzítőelemként szolgált. A mostani kormány is tesz olyan intézkedéseket, amelyek valószínűleg javítják majd a közfinanszírozás fenntarthatóságát, más intézkedések azonban potenciálisan kedvezőtlen hatást gyakorolhatnak a magyar gazdaság középtávú makrokilátásaira - áll az elemzésben. Az S&P ezek között első helyre sorolta a pénzintézetekre kirótt adót, amelynek mértéke a hitelminősítő szerint ronthatja a bankrendszer hitelezési képességét.

A Bloomberg hírügynökség szerint az S&P negatív kilátásának bejelentése azért fontos, mert ha az S&P tovább rontaná esetleg később a magyar államkötvényeket, akkor azok a "bóvli", vagyis a "junk bond" kategóriába kerülnének. Mindez azután történt, hogy a Moody's pénteken leminősítési szándékát közölte a magyar államadósság kapcsán. Az S&P jelenleg még BBB- kategóriába sorolja a magyar állampapírokat, ez a legalacsonyabb fokozat a még "befektetési"-nek minősített kategóriában. A Moody’s Baa1 besorolása viszont még két fokozatra van a bóvlitól. Az S&P akkor fogja leminősíteni a magyar államdósságot a Bloomberg szerint, ha a következő éven belül arra a következtetésre jut, hogy a kormányzati politika nem eredményezi az államadósság jelentős csökkenését. Mindennek hatására a forint 286,80 forint/euró szintig süllyedt pénteken délután a devizapiacon.

Jelenleg három olyan EU-tagállam van - Lettország, Románia és Görögország -, amelyekre a hitelminősítők nem befektetői, azaz "bóvli" besorolásokat tartanak érvényben.

A Moody's is pénteken közölte a negatív hírt

Az S&P nem az egyetlen hitelminősítő, amelyik rossz hírt közölt Magyarországgal kapcsolatban pénteken. Először a Moody's Investors Service jelentette be délelőtt, hogy leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá vette Magyarország közepes befektetői, "Baa1" szintű besorolását, arra a véleményére hivatkozva, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU küldöttségeivel folytatott tárgyalások megállapodás nélküli félbeszakadása miatt megnövekedtek a magyar költségvetési és gazdasági kilátásokat övező bizonytalanságok. A Moody's eddig is negatív kilátást tartott érvényben a magyar államadósi besorolásra. A pénteken bejelentett felülvizsgálat azonban a negatív kilátásánál erőteljesebb jelzés arra, hogy a cég ronthatja a magyar adósosztályzatot.

A ház szuverén adóskockázati besorolásokért felelős alelnöke, Dietmar Hornung a magyar adósosztályzat felülvizsgálatának pénteki bejelentéséhez fűzött indoklásában azt írta: az IMF/EU-küldöttség és a magyar kormány tárgyalásainak kudarca növelte a bizonytalanságot azzal kapcsolatban, hogy a kormány mennyire elszántan törekszik a költségvetés fenntarthatóságának helyreállítására rövid távon. A hitelminősítő szerint az IMF/EU-tárgyalások felfüggesztése beárnyékolja a magyar gazdaság növekedési kilátásait is, azáltal, hogy lefelé ható nyomást gyakorol a forintra és felfelé ható nyomást a finanszírozási költségekre.

A Moody's véleménye szerint a bankadó is további potenciális visszahúzó erőként hathat a gazdasági aktivitásra, mivel kedvezőtlenül érintheti a hitelezést és az ország befektetési környezetét, emellett a külföldi bankokat magyarországi tevékenységük szűkítésére késztetheti. A cég ugyanakkor közölte: azt várja, hogy az őszi helyhatósági választások után a magyar kormány, valamint az IMF és az EU egyezségre jut, mivel "mindannyian tudatában vannak azoknak a negatív következményeknek, amelyekkel a program teljes leépülése járna".

Az elemzés szerint a Moody's valószínűleg megerősíti Magyarország jelenlegi adósbesorolását, ha hiteles elkötelezettséget lát az IMF által korábban javasolt költségvetési célok mellett, és ha az egyéb makrogazdasági jelzőszámok kedvezőek maradnak. Ha azonban a következő tárgyalási forduló során meghatározandó új költségvetési célok kevésbé gyors konszolidációs pályára utalnának, egy fokozattal történő leminősítés válik valószínűvé. A magyar adósbesorolás egyszerre több fokozatú leminősítése valószínűtlen, jóllehet ez is előfordulhat, ha a programról folyó tárgyalások sokáig holtponton maradnak, mivel ennek kedvezőtlen árfolyam- és kamatkövetkezményei lehetnek - áll a Moody's elemzésében.

zöldhasú
Hirdetés