Öt éven belül megduplázódhat a fővárosi B-kategóriás irodapiac
A jelenlegi 1,3 millió négyzetméterről öt éven belül várhatóan 2,3 millió négyzetméterre növekszik a budapesti B-kategóriás irodakínálat, és ezzel eléri az A-kategória jelenlegi kínálati szintjét – közölte a B-kategóriás piacon nagyszereplőnek számító Indotek Group.
A csoport legfrissebb felmérése szerint a B-kategóriás ingatlanoknál az irodák méretét 1,3 millió, a raktáraké 3 millió négyzetméterre becsülik. Felmérésük szerint a B kategóriás irodák bérleti díja négyzetméterenként havi 10-11 euróról 6-9 euróra csökkent, míg az A-kategóriában 14-15 euróról esett 10-12 euróra a díj. A B-kategóriás bérlők 70 százaléka kis- és középvállalkozás, zömében magyar tulajdonosokkal.
A B-kategóriás irodák gépkocsival könnyebben megközelíthetők, továbbá a költségcsökkentés is ezek irányába tereli a piacot. Ez lehet a válság pozitív hatása, legalább is erre a piaci szegmensre – véli a Indotek.
Az elmúlt öt évben 400 ezer négyzetméterrel nőtt a B-kategóriás irodák kínálata – áll a közleményben.
Minden olyan ingatlant a B-kategóriába sorolnak, amely nem teljesíti az A-kategória mutatóit. Ezek jellemzően 1975 és 1995 között épültek, külső-belső megjelenésük, a műszaki színvonaluk is szerényebb, mint az A-kategóriánál. Korábban a B-kategóriás irodák főként vállalati központok voltak, jellemzően a városközponton kívül helyezkednek el.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.