Lízingszövetség: rosszkor jön a bankadó
A Magyar Lízingszövetségnél még nem tudják, hogy a pénzügyi szektorból beszedni tervezett "bankadóból" mennyi jut az ágazatra.
Lévai Gábor, a szervezet főtitkára elmondta: arra várnak, hogy találkozhassanak a kormány képviselőivel, és megismerhessék a részleteket. A kormány akcióterve szerint a bankokra, biztosítókra és pénzügyi vállalkozásokra "bankadót" rónak ki, már az idén - a 2010-es költségvetésben tervezett 13 milliárd forint különadót is beszámítva - összesen 200 milliárd forintot kellene befizetniük az államkasszába. Az adót három évre vezetnék be.
Még nem hozták nyilvánosságra, hogy az elvonás hogyan oszlik meg a különböző pénzügyi szegmensek között, illetve azokon belül a különböző piaci szereplők között. Az MTI információi szerint az összeg több mint felét a bankoktól várja a kormány.
Lévai Gábor rámutatott: a lízingcégeknek más a helyzetük, mint a bankoknak vagy a biztosítóknak. A szektor tavaly legalább 25 milliárd forint veszteséget termelt, miközben összesített jegyzett tőkéjük 70 milliárd forint. Nagyon komoly vagyonvesztésről van szó, több céget tavaly fel is kellett tőkésíteni.
A bankadó pontos hatását a lízingszektorra még nehéz becsülni, ehhez ismerni kellene a számokat, s azt, hogy milyen alapon vetik ki az adót, ez befolyásolja ugyanis, hogy az egyes cégeket hogyan fogja érinteni − mondta. A főtitkár szerint bármekkora összegről lesz szó, az adó nagyon rossz periódusban éri a lízingcégeket. A lízingpiacon már második éve visszaesés van, a veszteségek masszívak mind az autófinanszírozásban, mind a kis- és középvállalkozói üzletágban, s itt nincs olyan üzletág, ami ezt kompenzálná.
Hozzátette: az idén az első negyedéves adatok alapján további 50 százalékos visszaesés volt az új kihelyezésekben, a veszteségek nem csökkennek, a csökkenő portfolióval járó csökkenő bevételre esik a növekvő értékvesztés.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.