2010. június. 15. 18:00 MTI Utolsó frissítés: 2010. június. 15. 17:15 Gazdaság

Lízingszövetség: rosszkor jön a bankadó

A Magyar Lízingszövetségnél még nem tudják, hogy a pénzügyi szektorból beszedni tervezett "bankadóból" mennyi jut az ágazatra.

Lévai Gábor, a szervezet főtitkára elmondta: arra várnak, hogy találkozhassanak a kormány képviselőivel, és megismerhessék a részleteket. A kormány akcióterve szerint a bankokra, biztosítókra és pénzügyi vállalkozásokra "bankadót" rónak ki, már az idén - a 2010-es költségvetésben tervezett 13 milliárd forint különadót is beszámítva - összesen 200 milliárd forintot kellene befizetniük az államkasszába. Az adót három évre vezetnék be.
 
Még nem hozták nyilvánosságra, hogy az elvonás hogyan oszlik meg a különböző pénzügyi szegmensek között, illetve azokon belül a különböző piaci szereplők között. Az MTI információi szerint az összeg több mint felét a bankoktól várja a kormány.

Lévai Gábor rámutatott: a lízingcégeknek más a helyzetük, mint a bankoknak vagy a biztosítóknak. A szektor tavaly legalább 25 milliárd forint veszteséget termelt, miközben összesített jegyzett tőkéjük 70 milliárd forint. Nagyon komoly vagyonvesztésről van szó, több céget tavaly fel is kellett tőkésíteni.

A bankadó pontos hatását a lízingszektorra még nehéz becsülni, ehhez ismerni kellene a számokat, s azt, hogy milyen alapon vetik ki az adót, ez befolyásolja ugyanis, hogy az egyes cégeket hogyan fogja érinteni − mondta. A főtitkár szerint bármekkora összegről lesz szó, az adó nagyon rossz periódusban éri a lízingcégeket. A lízingpiacon már második éve visszaesés van, a veszteségek masszívak mind az autófinanszírozásban, mind a kis- és középvállalkozói üzletágban, s itt nincs olyan üzletág, ami ezt kompenzálná.
 
Hozzátette: az idén az első negyedéves adatok alapján további 50 százalékos visszaesés volt az új kihelyezésekben, a veszteségek nem csökkennek, a csökkenő portfolióval járó csökkenő bevételre esik a növekvő értékvesztés.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?