Infláció - londoni elemzők: innen már lassul, de visszagyorsulhat
A magyarországi infláció további lassulására számítanak londoni felzárkózó piaci elemzők a következő hónapokban, ám egyes előrejelzések szerint az árvíz miatt várható élelmiszerdrágulás és a legutóbbi forintgyengülés később ismét visszagyorsíthatja az inflációs ütemet. A pénzügypolitikai kilátásokról eltérőek a citybeli vélemények; vannak elemzők, akik szerint vége a jegybanki kamatcsökkentési ciklusnak, mások még várnak egy enyhítést az idén.
A KSH pénteki bejelentése szerint májusban 5,1 százalékos volt a tizenkét havi infláció Magyarországon. Ez jórészt megfelelt a citybeli várakozásoknak. Az MTI által az adatközlés előtt kérdezett nagy londoni befektetési és gazdaságelemző házak szakértői szűk sávban mozgó, 4,9-5,1 százalék közötti előrejelzéseket adtak a májusi éves összevetésű inflációra. A KSH pénteki adatismertetése után a JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci elemzői közölték: 3,5 százalékon látják az éves infláció idei mélypontját, amelynek elérését júliusra vagy augusztusra várják.
A ház szerint azonban ez fél százalékponttal magasabb mélypont-előrejelzés a cég elemzői által korábban vártnál, mivel a JP Morgan több, felfelé ható kockázati tényezőt lát. A cég szakértői ezek között említették az energiaárakat, az árvíz miatt várhatóan dráguló élelmiszereket, valamint a forint legutóbbi gyengülését, amelynek szerintük "szintén lesz némi hatása". A JP Morgan londoni elemzői mindezek alapján az év végére 4 százalék körüli szintig visszagyorsuló éves inflációt várnak Magyarországon.
A ház szerint az utóbbi időben "jelentősen szűkült" az MNB kamatcsökkentési mozgástere, egyrészt a romló kockázatvállalási hajlandóság és a forint gyengülése, másrészt a cost-push tényezőkből eredő, felfelé ható inflációs kockázatok miatt. A cost-push jellegű infláció meghatározása a költségoldalról gerjesztett árinflációt jelöli, olyan környezetben, amelyben a keresleti oldali inflációs nyomás nem feltétlenül erősödik.
Mindezek alapján a JP Morgan londoni elemzői a jelenlegi, 5,25 százalékos MNB-alapkamat tartós fennmaradását jósolják, és azt, hogy a következő pénzügypolitikai lépés kamatemelés lesz, 2011 második felében. A cég szerint a forint esetleges komolyabb erősödése az idei harmadik negyedévben lehetőséget nyújthat egy további MNB-kamatcsökkentésre, a JP Morgan szakértői azonban azt közölték, hogy nem ez az alapeseti feltételezésük.
A cég elemzői korábbi prognózisukban még 4,50 százalékos idei magyarországi kamatmélypontot és 5,00 százalékos jövő év végi kamatszintet valószínűsítettek. Ezt azonban éppen e héten módosították: új előrejelzésükben változatlan idei kamatszintet, 2011 végére pedig 5,75 százalékig visszaemelkedő MNB-kamatot jósolnak. A JP Morgan elemzői szerint ugyanis a vártnál gyengébb euróövezeti növekedési kilátás, valamint a folytatódó globális piaci stressz lefelé ható nyomást gyakorol a térségi fizetőeszközökre, így a forintra is, ami a gyenge belső kereslet közepette is nehézzé teszi a további kamatcsökkentést az MNB számára.
A keddi inflációs adatismertetés utáni értékelésében a Moody's Investors Service hitelminősítő londoni gazdaságelemző részlege, a Moody's Economy.com is úgy vélekedett, hogy az MNB a forint legutóbbi gyengülése nyomán "vonakodni" fog a "túl gyors" további kamatcsökkentéstől, azzal együtt is, hogy a magyarországi kamatszint magasabb a többi közép-kelet-európai országénál.
Christine Li, a Moody's Ecomomy.com londoni közgazdásza ugyanakkor azt jósolja, hogy amint a piacok stabilizálódnak, az MNB - várhatóan az év vége felé - végrehajt még egy, negyed százalékpontos kamatcsökkentést.
A Moody's szakértője indoklásában kiemelte: a magyarországi háztartási költekezés változatlanul "nagyon gyenge" a költségvetési szigor és a még mindig feszes hitelpiaci kondíciók miatt. Ebben a környezetben valószínűtlen, hogy a vállalatok át tudják hárítani a végfogyasztóra költségeik emelkedését, ez azonban nyomást gyakorol a vállalati szektor jövedelmezőségére, és emiatt magas maradhat a munkanélküliség is. Mindez együtt elég ahhoz, hogy az inflációs nyomás ne emelkedjen "túl gyorsan" - érvelt a Moody's Economy.com londoni közgazdásza.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.