Az uniós szakszervezetek másféle válságkezelést szeretnének
Eltérő az álláspontjuk az európai uniós szociális partnereknek a nemzetközi gazdasági helyzet kezeléséről: míg pénteki brüsszeli találkozójukon az Európai Bizottság védelmébe vette a tagországok drasztikus kiadáscsökkentési törekvéseit, a szakszervezetek a növekedés gyorsítása mellett foglaltak állást.
Joseph Monks, az uniós szakszervezeti szövetség (ETUC) elnöke a megbeszélést követő sajtótájékoztatón leszögezte: tagjaikat különösen az aggasztja, hogy valamennyi EU-tagországban egy időben zajlik a növekedés segítésére nem igazán alkalmas kiadásmérséklés.
José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke viszont azt hangoztatta, hogy piaci bizalom nélkül nincs növekedés. Márpedig a bizalom visszaállítása érdekében "rendbe kell tenni a házunk táját", ami államháztartási konszolidációt és szerkezeti reformokat jelent. Elismerte ugyanakkor, hogy a válságra hosszú távon a növekedés ösztönzése a megfelelő válasz.
A találkozón a brüsszeli bizottság foglalkoztatási és szociálpolitikai felelőse, Andor László a folyamatos szociális párbeszéd fontosságára is felhívta a figyelmet uniós szinten és a tagországokban egyaránt. Törékeny még a talpra állás, ezért meg kell erősíteni a gazdaságpolitikai koordináció mechanizmusait az euróövezet növekedését biztosító intézkedéscsomagon belül és az uniós foglalkoztatás javítási törekvések között egyaránt − fogalmazott a magyar biztos.
Barroso és Andor hangsúlyozta, hogy a válságot nem a munkavállalók okozták, a következmények jelentős részét − a megszorítások következtében − mégis nekik kell elszenvedniük. A szociális békéhez munkahelyek kellenek, új munkahelyek létesítéséhez be kell indulnia a gazdasági növekedésnek, ehhez pedig pénzügyi stabilitásra, reformokra és beruházásokra van szükség.
Philippe De Buck, a munkaadókat tömörítő BusinessEurope szervezet vezérigazgatója azt is fontosnak tartotta, hogy megelőzzék a szociális engedetlenségi akciókat. Erre egyebek között azért van szükség, hogy ne a cégek legyenek az áldozatai a munkabeszüntetéseknek a fellendülés időszakában. Egyetértett azzal, hogy a jelenlegi gazdasági körülmények között a szociális párbeszéd fontosabb, mint bármikor eddig.
A szociális partnerek a találkozó után egy közös nyilatkozatot is kiadtak, amelyben leszögezték, hogy a következő évekre célul kell kitűzni a növekedési ráta átlagosan 2 százalékos emelkedését. Ez elengedhetetlen ahhoz is, hogy teljesíteni lehessen a 75 százalékos foglalkoztatási célkitűzést.
A szociális partnerek támogatásukat fejezték ki az Európa 2020 stratégia iránt, és egyetértés volt köztük a pénzpiacok szabályozásának szükségességét illetően is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.