Válságról, magyar EU-elnökségről tárgyalt Orbán Brüsszelben
Orbán Viktorral közös brüsszeli tájékoztatóján José Manuel Barroso arra biztatta Magyarországot, hogy fokozza a pénzügyi konszolidációs erőfeszítéseket. Látogatása alatt Orbán az Európai Tanács elnökével, Herman Van Rompuyjel, Jerzy Buzekkel, az Európai Parlament elnökével, illetve Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkárral is találkozott.
Barroso a magyar-szlovák viszonyról |
Az Európai Bizottság elnöke arra kérte Magyarországot és Szlovákiát, hogy az európai szellemiség jegyében, de kétoldalú formában tárgyaljanak azokról a témákról, amelyek érzékenyen érintik viszonyukat. Az Orbán Viktorral tartott sajtótájékoztatóján - a főként a kettős állampolgársági törvényre vonatkozó szlovák újságírói kérdésre válaszolva - Barroso kijelentette, hogy nem kíván történelmi fejtegetésekbe bocsátkozni. Emlékeztetett arra is, hogy Szlovákiában választási kampány folyik, és elmondta, tudatában van, hogy nagyon érzékeny témáról van szó. |
“Úgy jöttem vissza, hogy el sem mentem” - kezdte az Európai Bizottság elnökével tartott közös sajtótájékoztatóját Orbán Viktor, utalva rá, hogy az Európai Néppárt alelnökeként az utóbbi években is folyamatosan szerepet vállalt az EU politikai életében - írja a helyszínről Folk György, a hvg.hu brüsszeli tudósítója.
Orbán szerint a magyar választás óriási siker az európai gondolat számára: “az EU melletti és az EU elleni erők közti összecsapásban a Fidesz fényes győzelmet szerzett, ami az unió eseménye melletti elkötelezettségünk megerősítését is jelenti”. Hozzátette, nem nem pártok és ideológiák közti választás történt, hanem a magyar választók úgy döntöttek, le akarják zárni a posztkommunista korszakot, mert elegük volt az átláthatóság hiányából, a bürokráciából, korrupcióból, túladóztatásból, és a közteherviselés hiányából.
Barroso a konszolidáció folytatását sürgette
José Manuel Barroso szerint a Fidesz kétharmados parlamenti győzelme - ami közel sem gyakori Európában - remek lehetőséget biztosít a kormánynak, hogy keresztülvigye tervezett költségvetési konszolidációs céljait és strukturális reformjait. “Ezek elengedhetetlenek a növekedés előmozdításhoz és a szociális piacgazdaság értékeinek megőrzéséhez” - mondta.
Barroso arra biztatta Magyarországot, hogy vigye tovább, és ha lehet, fokozza a pénzügyi konszolidációs erőfeszítéseket, mert e konszolidáció teremti meg a gazdasági növekedéshez szükséges bizalmat. Emlékeztetett arra is, hogy az EU és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) közös programja segített a válság idején tapasztalt gazdasági zavarok elhárításában.
Orbán Viktor a maga részéről ezzel kapcsolatban kifejtette: mély átalakításra, strukturális reformokra van szükség Magyarországon, módosítgatásokkal és kiigazításokkal "nem megyünk semmire". Kijelentette: Magyarországnak gyors és határozott versenyképesség-javító intézkedéseket kell hoznia. Hozzátette, napokon belül elérhetőek lesznek a magyar gazdaság állapotáról szóló információk, és amint ez meglesz, a kormány 72 órán belül akciótervvel fog előállni a rövid távú problémák kezelésére.
Felkészülés a magyar EU-elnökségre
Barroso a 2011 első félévében esedékes magyar EU-elnökség kapcsán azt mondta, hazánk elnökségi prioritásai tökéletesen egybevágnak az unió által előre sorolt kérdésekkel. Az elnök reményét fejezte ki, hogy az EU új, 2020-ig esedékes versenyképességi programjának elfogadása és életbe léptetése a magyar elnökség alatt megtörténik.
Az EU-ban idén napirenden lévő új gazdaságpolitikai kormányzási elvek elfogadása után éppen a jövő év első felében próbálják majd ki a huszonhetek az új rendszert. Ráadásul az unió 2014-től esedékes következő költségvetési ciklusának keretszámait is a magyar elnökség ideje alatt kezdik megtárgyalni ami tovább növeli országunk szerepét az unió életében.
A magyar kormányfő csütörtökön szintén megbeszéléseket folytatott az uniós állam-, illetve kormányfők testületének, az Európai Tanácsnak az elnökével, Herman Van Rompuyjel. Szijjártó Péter, a magyar miniszterelnök szóvivője elmondta: Rompuy és Orbán egyetértett abban, hogy a válság miatt a gazdaságpolitikák erősebb összehangolására, a felügyeleti rendszer javítására van szükség Európában. A magyar kormányfő Martonyi János külügyminiszter és Szijjártó jelenlétében találkozott az Európai Tanács elnökével.
A Van Rompuyjel folytatott megbeszélés fő témája a 2011 első felében esedékes magyar EU-elnökségre való felkészülés, a magyar kormány és a tagállami kormányokat képviselő uniós tanács közötti együttműködés volt. A magyar elnökség alatt - a Lisszaboni Szerződés által biztosított keretek kialakítása nyomán - megújult intézményrendszerben kezdődhet a munka, és számos új eljárásmódot is alkalmazni fognak. Orbán Viktor és Herman Van Rompuy a találkozón hangsúlyozta az unión belüli regionális együttműködések - így a visegrádi négyek - fontosságát.
A NATO-főtitkár méltatta a szerepvállalást
Orbán Viktor brüsszeli útján Jerzy Buzekkel, az Európai Parlament elnökével, illetve Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkárral is találkozott. Buzek és Orbán egymással egyetértésben azt hangsúlyozták: ahhoz, hogy Európa erős legyen, fajsúlyos uniós intézményekre is szükség van, ide értve az erős Európai Parlamentet.
A NATO-ban Orbán Viktor megerősítette: Magyarország számára kiemelkedően fontos a NATO által szavatolt biztonság, és az ország elkötelezett a szövetségbeli tagság, a közös műveletekben való részvétel mellett. Anders Fogh Rasmussen főtitkár méltatta azt a magyar szerepvállalást, hogy a pápai repülőtéren helyezték el a több tagország összefogásával kialakított, C-17-es repülőgépekre alapozott légi szállítói kapacitást. Mint megjegyezte, a C-17-esek projektje példaként szolgálhat különösen abban az időszakban, amikor a pénzügyi nehézségek miatt reformintézkedéseket kell hozni.
Afganisztánnal kapcsolatban Orbán azt hangsúlyozta: ha a NATO igazolni akarja a világban saját hatékonyságát, akkor az afganisztáni NATO-vezetésű műveletet sikerre kell vinnie, fokozatosan át kell tudni adni a biztonságért viselt felelősséget maguknak az afgánoknak.
Néppárti támogatás Orbánnak
A jövő év első felében tevékenykedő magyar EU-elnökség számíthat a néppárti uniós biztosok támogatására - mondta az Európai Bizottság hat néppárti tagja, aki szerda este, egy munkavacsorán találkozott Orbán Viktorral. A vacsorán Dacian Ciolos, a mezőgazdaságért felelős román EU-biztos, Andris Piebalgs, a fejlesztési ügyekben illetékes lett biztos, Janusz Lewandowski, az uniós költségvetés lengyel biztosa, Johannes Hahn, a regionális fejlesztéssel foglalkozó osztrák biztos, Krisztalina Georgieva, a humanitárius segítségnyújtási ügyek bolgár biztosa, valamint Algirdas Semeta litván adó- és vámügyi biztos vett részt.
Orbán Viktor beszámolt arról, hogy a hazai választások eredményeként az új kormányzat példa nélküli felhatalmazást kapott azokhoz az intézkedésekhez, amelyek szükségesek az országnak a válságból való kivezetéséhez. Köszönetet mondott azért a szolidaritásért és segítségért, amit a néppárti biztosoktól kapott a kampány során. A találkozón Orbán Viktor köszönetet mondott Georgievának azért, hogy az EU segítséget nyújtott Magyarországnak az árvízi védekezéshez, és beszámolt arról, hogy Magyarország kész több száz lengyel gyermeket fogadni a balatonőszödi kormányüdülőben, ahol együtt nyaralhatnak majd a magyar árvízkárosult családok gyerekeivel.