2010. június. 01. 10:33 MTI Utolsó frissítés: 2010. június. 01. 11:13 Gazdaság

Az MFB önkormányzati infrastruktúra-fejlesztési programja

A 320 milliárd forint keretösszegből eddig 226 milliárd forint hitelt vettek igénybe az önkormányzatok a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) öt éve tartó önkormányzati infrastruktúra-fejlesztési hitelprogramjának keretében - nyilatkozta a Napi Gazdaság keddi számában Aladics Sándor, az MFB vezérigazgató-helyettese.

A program 2013. december 31-ig szól, és a keretösszeget a beérkezett igények alapján az MFB bővíti, ha szükséges. Aladics Sándor felhívja a figyelmet arra, hogy a hitelprogramból működést nem lehet finanszírozni, alapvető célja az infrastruktúra fejlesztése, a felzárkóztatás elősegítése.

A vezérigazgató-helyettes a hitelprogram előnyei között említette, hogy az európai uniós forrásokhoz előírt saját erőhöz is biztosíthat forrást.

A hitelt beruházási célok esetében háromhavi EURIBOR-t legfeljebb 4, minden más esetben legfeljebb 3 százalékponttal meghaladó kamattal vehetik fel az önkormányzatok. A finanszírozó bankot közbeszerzési eljárásban kell az önkormányzatoknak kiválasztaniuk. Az MFB jelenleg az EURIBOR-t 1,5-2 százalékponttal meghaladó kamattal nyújtja a hitelt a kereskedelmi bankoknak. A kamatot legfeljebb 200 bázisponttal (legfeljebb két százalékponttal) emelhetik a kereskedelmi bankok. Az MFB vezérigazgató-helyettesének közlése szerint a verseny miatt az elmúlt öt évben átlagosan az EURIBOR-t 2-2,5 százalékponttal meghaladó kamattal adtak hitelt a bankok.

 

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.