2010. május. 20. 08:23 MTI Utolsó frissítés: 2010. május. 20. 08:10 Gazdaság

A Mol a vártnál nagyobb bevételt és kisebb nettó profitot ért el

A Mol Nyrt. 24,3 milliárd forint nettó eredményt ért el az első negyedévben, szemben az egy évvel korábbi 124,9 milliárd forint veszteséggel, miközben az árbevétel a tavalyi első negyedévi 632,6 milliárd forintról 37 százalékkal, 866,2 milliárd forintra emelkedett. Az elemzők 27,1 milliárd forint profitot vártak.

A nem auditált, konszolidált, nemzetközi pénzügyi jelentési szabvány (IFRS) alapján készített gyorsjelentés szerint a csoport kamat-és adófizetés, tőketörlesztés és amortizáció előtti eredménye (EBITDA) 130,4 milliárd forint volt az első negyedévben, ami 39 százalékkal jobb az egy évvel korábbinál.

A csoport javította eredményességét a tavalyi utolsó negyedévhez képest is, amikor a nettó profit 4,2 milliárd forint volt, az EBITDA pedig elérte a 100,1 milliárd forintot. Ebben az időszakban az árbevétel 972,9 milliárd forintot tett ki.

A jelentés idézi Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgatót, aki szerint a Mol továbbra is őrzi erős pénzügyi pozícióját, s a meglévő portfolió értékének maximalizálására törekszik.

A csoport üzleti eredménye 59,7 milliárd forint volt az idei első negyedévben, ami 12 százalékkal jobb az egy évvel korábbinál és több mint a duplája a tavalyi negyedik negyedévi 28,2 milliárd forintnak.

A csoport eredményességére hatott az is, hogy a pénzügyi veszteség 23,5 milliárd forintra mérséklődött a tavalyi első negyedévi 147,1 milliárd forintról, ezzel együtt csökkent az adóráfordítás, illetve a Mol társult vállalkozásainak is javult az eredmény-hozzájárulása.

A gyorsjelentés szerint jóllehet az üzleti tevékenységből származó nettó pénzáramlás 35 százalékkal javult az előző év azonos időszakához képest, a működési cash flow negatívba fordult, mert egyrészt nőtt a működőtőke szükséglet a magasabb árakkal összhangban, másrészt a Mol lépéseket tett a horvát INA lejárt adó és egyéb kötelezettségeinek rendezésére. Mindemellett a gyorsjelentés szerint a Mol megőrizte erős pénzügyi helyzetét, a 2010. március év végi 36,4 százalékos eladósodottsággal.

A kutatás-termelés szegmens üzleti eredménye 13 százalékkal javult az előző év azonos időszakához képest, s elérte az 52,2 milliárd forintot. Az INA eredmény-hozzájárulása nélkül az üzleti eredmény 23,6 milliárd forint volt az idei első negyedévben, 49 százalékkal kisebb a tavalyi első negyedévhez képest, főként az alacsonyabb gázárak és a dollárral szemben 14 százalékkal erősebb forint, illetve a kis mértékben csökkenő termelés együttes hatásaként.

A feldolgozás és kereskedelem szegmens 2,8 milliárd forint veszteséggel zárt az első negyedévben: az eredmény tartalmazza az INA 11,9 milliárd forint veszteségét is. E nélkül az üzleti eredmény 9,1 milliárd forint volt a kis mértékben javuló külső környezet eredményeként. Annak ellenére is, hogy a kereslet jelentősen visszaesett. Tavaly az első negyedévben e szegmens 4,7 milliárd forint eredményt ért el.

A csoport értékesítési volumene 15 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva az INA hozzájárulással együtt. E nélkül viszont a teljes külső értékesítés 8 százalékkal csökkent. Az értékesítés visszaesésének okai az alacsonyabb regionális kereslet és az értékesítési bevételek csoportszintű optimalizálása. Az INA hozzájárulását kiszűrve, a motorüzemanyagok piacán stabil finomítói lefedettség mellett, a benzinértékesítés 10 százalékkal, a dízelértékesítés pedig 2 százalékkal esett vissza a régióban.

A Mol teljes magyarországi értékesítése 19 százalékkal csökkent az első negyedévben a bázishoz képest, az üzemanyag-turizmus, valamint a január 1-jén bekövetkezett jövedéki adó emelés hatására. Ugyanakkor a Mol benzin- és dízelértékesítése kisebb mértékben esett vissza, mint a piaci kereslet, így összességében kis mértékben javult a magyar motorüzemanyag-piaci jelenléte. A Mol üzemanyag piaci részesedése a Magyar Ásványolaj Szövetség adatai alapján,a 2009 első negyedévi 35,6 százalékról az idén az első negyedévben 36,4 százalékra nőtt.

Szlovákiában, az előbbiekkel összhangban a finomított termékek teljes értékesítése 24 százalékkal nőtt, ezen belül a dízel értékesítés 19 százalékkal.

A Mol-csoport 2010. március 31-én 1.625 töltőállomást üzemeltetett.

A petrolkémia szegmens üzleti vesztesége 42 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest, s az idén az első negyedévben 2,2 milliárd forint volt. A magasabb értékesítési volumenek és a magasabb olefin árak ellensúlyozták az alacsonyabb petrolkémiai árrés negatív hatását.

A gáz és energia szegmens egyszeri tételek nélküli működési eredménye 39 százalékkal, 25,3 milliárd forintra nőtt: ezen belül az FGSZ Zrt. 19 milliárd forintos eredmény-hozzájárulása volt a legjelentősebb.

A beruházások és befektetések értéke 31,7 milliárd forinttal 83,9 milliárd forintra nőtt az első negyedévben, főként az INA 30,6 milliárd forintos szíriai és horvátországi termelés beállításra és finomító fejlesztésre fókuszáló hozzájárulását tükrözve. Az INA hozzájárulása nélkül, a CAPEX bázis szinten alakult.

A Mol Nyrt. jegyzett tőkéje a konszolidált mérleg szerint 79,202 milliárd forint volt március végén, 9 százalékkal több mint december 31-én. A saját tőke 46 százalékkal, 1.875,392 milliárd forintra nőtt március végére.

A Mol részvényeivel a Budapesti értéktőzsde jegyzett "A" kategóriájában kereskednek, az értékpapír szerdai záró ára 18.600 forint volt, míg az elmúlt 12 hónapban 11 00 forint és 21 680 forint között mozogott.

 


 

zöldhasú
Hirdetés