Bankszövetség: nem realizáltak extraprofitot tavaly a bankok
A magyarországi bankok tavaly nem realizáltak extraprofitot, a reálprofitráta 5 százalék alatt volt, ami egyáltalán nem magas – mondta Müller János, a Magyar Bankszövetség vezető tanácsadója arra reagálva, hogy az MSZP extraprofitjuk egy részének visszatérítésére szólította fel a bankokat.
Török Zsolt szocialista képviselő csütörtöki sajtótájékoztatóján pártja nevében egyebek között arra szólította fel a bankokat, hogy ne tulajdonosaik elvárásainak próbáljanak megfelelni, hanem extraprofitjuk egy részét térítsék vissza a banki ügyfeleknek, a másik részét pedig fizessék be a krízisalapba.
Müller János elmondta: a képviselő által említett 306 milliárd forint nem adózott, hanem adózás előtti nyereség, ami magában foglalja az állami tulajdonú bankok – a Magyar Fejlesztési Bank és az Eximbank – nyereségét is.
A szakember szerint szakmailag helyesebb az adózott nyereséget nézni. A bankszektor adózott nyeresége a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) adatai szerint az állami tulajdonú hitelintézetek eredménye nélkül 218 milliárd forint volt tavaly, mintegy 20 milliárd forinttal alacsonyabb a 2008. évinél.
A nyereség tehát nem növekedett, hanem mintegy 10 százalékkal csökkent – mutatott rá Müller János. Szerinte az eredmény erősen szóródik, akad bank, amelynek eredménye nulla volt, s olyan is, amely veszteséget könyvelt el.
A 218 milliárd forint az inflációval korrigálva valamivel 5 százalék alatti reálprofitrátát jelent, vagyis nem lehet extraprofitról beszélni - hangsúlyozta a bankszövetség vezető tanácsadója. A profit a tanácsadó szerint arról tanúskodik, hogy a 41 részvénytársasági formában működő hitelintézet tisztességesen vészelte át a válság legnehezebb évét.
Müller János hangsúlyozta: veszélyes bármiféle olyan elvonás kilátásba helyezése, amire a piac vagy a tulajdonosok negatívan reagálnának.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.