2010. április. 12. 16:30 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2010. április. 12. 16:18 Gazdaság

Befektetői reakciók: a félelmektől az egyedülálló lehetőségig

A Fidesz győzelmét a piac már előre beárazta, a piaci szereplők most arra várnak, hogy mekkora többséggel nyer a párt és az új kormány milyen gazdaságpolitikát folytat majd.

A Fidesz adócsökkentéssel és munkahelyek teremtésével kampányolt, s azt hangsúlyozta, hogy 7 százaléknál nagyobb GDP-arányos államháztartási hiányra számít, szemben a kormány 3,8 százalékos hivatalos hiánycéljával – magyarázta a hvg.hu-nak Leila Butt, a The Economist Intelligence Unit (EIU) vezető közgazdásza, a kelet-közép-európai szekció igazgatóhelyettese. Uróbbi táplálja a félelmet, hogy a Fidesz – kormányra kerülve − majd nagy "költekezésbe" kezd. A közgazdász szerint elképzelhető, hogy az IMF-el folytatott tárgyalások során a Fidesznek sikerül elfogadtatnia a Nmezetközi Valutaalappal (IMF) egy enyhe lazítást az idei hiánycél esetében.

A befektetők viszont attól félnek, hogy a Fidesz több elemében és lényegileg átalakítja a 2010-es költségvetést − mondja Leila Butt. Ha a piac bizalma meginog amiatt, hogy a Fidesz saját útját járja a költségvetési politikában, akkor a befektetők nagyobb hozamot követelnek a magyar államadósság finanszírozásáért cserébe, vagy egyszerűen elkerülik a magyar államkötvényeket, ami az adósságszolgálat árának további növekedéséhez vezet. A legrosszabb forgatókönyv szerint mindez alapos lejtmenetbe taszíthatja a forintot, s ez a nemzeti valutában eladósodott magyarok nagy létszáma miatt további nyomást jelentene az amúgy is terhelt bankszektor számára – hangsúlyozta az EIU közgazdásza. S habár a Fidesz többször elmondta, hogy rá akarja beszélni az IMF-et a lazításra, a párt azonban minden bizonnyal tisztában van a Valutaalappal való nyílt szakítás kockázataival. Ezért sokkal valószínűbb, hogy az új kormány nagyrészt gyakorlatias lesz és nem babrál sokat a költségvetéssel, ehelyett folytatja a reformokat az IMF irányvonalának megfelelően.

Egyszerű többség vagy kétharmad?

A gazdaságpolitikai reformokhoz elég lenne a Fidesz egyszerű többsége is – hangsúlyozta Leila Butt. Sőt, az egyszerű többség lenne a legjobb forgatókönyv a gazdaságpolitika szempontjából – vélekedett Raffaella Tenconi, a Wood & Co. közgazdásza a The Wall Street Journal hasábjain. A közgazdász – több kollégájával együtt – attól fél, hogy a Fidesz – kétharmados győzelem esetén − túl magabiztossá válik és olyan merész lépésekre szánja el magát rövid idő alatt, amelyek túl nagy mozgásokat váltanak ki a deviza- és az értékpapírpiacon.

Más elemzők – többek között az RBC Markets, a 4cast és a UBS bankcsoport közgazdászai − szerint viszont a kétharmad egyedülálló lehetőséget biztosítana a kormánynak arra, hogy végrehajtsa a régóta elhanyagolt strukturális reformokat, például az önkormányzatok, az egészségügy, a nyugdíjrendszer, a közszolgálati szféra és a költségvetés szerkezete területén. A szakértők szerint ezek a reformok helyreállíthatnák Magyarország elveszített versenyképességi előnyeit, növelhetnék a gazdaság kibocsátási potenciálját, és így elősegíthetnék, hogy az ország kikeveredjen a jelenlegi adósságspirálból.

Moody's: a pályán kell maradni

A Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő vezető elemzője szerint a következő magyar kormánynak folytatnia kell a költségvetési konszolidációt. "Kulcsfontosságú, hogy a Fidesz-kormány ne térjen el az előző kormány irányvonalától, amely Magyarország hitelképességének helyreállítása felé vezetett" − hangsúlyozta a Dietmar Hornung a Reutersnek. A fiskális pálya bizonytalanságai miatt a New York-i központú cég továbbra is indokoltnak tartja a magyar adóskockázat közepes befektetői kategóriát jelentő "Baa1" besorolását, és a leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás fenntartását. Az elemző rámutatott: a Fidesz gazdaságpolitikai programjában "van még néhány pont, amelyet részletezni kellene."

Az idei költségvetési hiánnyal kapcsolatban a szakember elmondta: a Moody's nem ítélné meg kedvezőtlenebbül Magyarországot, ha a jelenlegi hiánycélt esetleg meghaladó deficit hátterében szerkezeti reformok vagy állami vállalatok hitelkonszolidációja állna. "Számos piaci szereplőnek a konkrét számok is fontosak, számunkra azonban lényegesebb a 2010-es költségvetés szerkezete, illetve az együttműködés a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Unióval − mondta a Moody's vezető elemzője. "Ugyanakkor szeretnénk leszögezni, hogy a jelenlegi környezetben a fiskális konszolidáció folytatása kulcskérdés" − tette hozzá.

A Moody's szerint a Fidesz világosan látja, hogy "a hiteles fiskális politika húsbavágóan fontos Magyarország számára, és azzal is tisztában van, hogy nemcsak a piacok, hanem az IMF és az EU is szoros figyelemmel követi majd a kormányzati munkát".

zöldhasú
Hirdetés