Görögország továbbra is a legkockázatosabb adósok között
Továbbra is a világ legkockázatosabb adósai között van az euróövezeti tag Görögország, törlesztéskockázati szempontból ugyanakkor az idei év eddigi szakaszában a feltörekvő Európa a világ legjobban teljesítő térségei között volt - áll az egyik vezető londoni adatszolgáltató csoport kedden ismertetett negyedéves összesítésében.
A CMA DataVision idei első negyedévzáró elemzésében - amely a törlesztéskockázatra kötött hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS), vagyis a fizetési leállások elleni adósságpiaci biztosítási tranzakciók árazása alapján listázza az egyes szuverén adósokat - a súlyos adósság- és államháztartási gondokkal küszködő Görögország változatlanul a világ tíz legkockázatosabb államadósának mezőnyében szerepel, a kilencedik helyen.
Görögország olyan adós országokkal osztozik a felső tízes törlesztéskockázati listán, mint Venezuela, Pakisztán, Ukrajna, Irak, vagy Egyiptom. A CMA keddi kimutatása szerint Görögország CDS-árazása az első negyedév utolsó londoni kereskedési napjának zárásában 335,9 bázispont volt, ami azt jelenti, hogy a szuverén törlesztéskockázatra biztosítást kínáló piaci szereplők minden 10 millió euró görög államadósság után évente csaknem 336 ezer euró biztosítási díjat kértek az irányadó ötéves futamidőre.
A cég számítási modellje szerint az idei első negyedév végére kialakult görög CDS-árazás arra vall, hogy a londoni adósságpiac jelenleg 25,4 százalékos kumulatív valószínűséggel árazza Görögország mint szuverén adós nem fizetővé válását ötévi távlatban. Ez sokkal rosszabb törlesztéskockázati megítélés, mint például Egyiptomé, amelynek 251,5 bázispontos negyedévzáró CDS-díjszabása 16,5 százalékos kumulatív törlesztésleállási valószínűség piaci árazásának felel meg ötévi futamidőre.
A kelet-európai EU-tagállamok közül Lettország a legkockázatosabb adós a CMA nyilvántartásában, 365,6 bázispontos március végi CDS-árazással. Lettország most már azonban egyedüliként szerepel a kelet-európai uniós tagországok közül a legkockázatosabb tízes listán, Litvánia és Románia ugyanis kikerült ebből a mezőnyből a legutóbbi összesítés óta. Lettországra két nagy hitelminősítő - a Fitch Ratings és a Standard & Poor's - is befektetési szint alatti, spekulatív szuverén adósbesorolást tart érvényben, az előbbi "BB plusz", az utóbbi "BB" osztályzattal. Az EU-tagoszágok közül Lettország mellett csak Romániának van befektetési kategória alatti minősítése, egyaránt "BB plusz" szinten a Fitchnél és az S&P-nél.
A világ legbiztonságosabb szuverén adósa a CMA DataVision kedden Londonban kiadott negyedéves összesítése szerint Norvégia, amelynek CDS-árazása 17,3 bázisponton zárta az idei első három hónapot. Épphogy bekerült ugyanakkor a legbiztonságosabb tízbe az Egyesült Államok, amely az előző hetedik helyéről süllyedt a mostani tizedikre. A CMA londoni elemzői az okok között említik az elfogadott egészségbiztosítási reformcsomagot, amely jelentős költségvetési kiadásokkal számol az egészségügyi ellátó rendszerben.
A növekvő amerikai adósságkockázatra más londoni elemzők is felhívták a figyelmet. A londoni Euromoney gazdasági folyóirat által összeállított legújabb, idei első félévi - 186 országot tartalmazó - globális országkockázati rangsorban az Egyesült Államok a 13. helyre került, és ezzel eddigi legrosszabb helyezését érte el a lista történetében. A Euromoney kommentárja szerint ez tükrözi a rangsor összeállításában közreműködő közgazdászok azon aggodalmát, hogy az amerikai államadósság kicsúszhatott az ellenőrzés alól.
Amerika a tavaly őszi Euromoney-listán került ki először a legkevésbé kockázatos felső tízes mezőnyből: tavaszi hatodik helyéről szeptemberben a 12-ikre esett vissza, és onnan süllyedt most még egy helyezést. A Fitch Ratings hitelminősítő ez év elején megerősítette ugyan az Egyesült Államok lehető legjobb, "AAA" szintű kormányadósi besorolását, ehhez fűzött londoni elemzésében azonban kiemelte: ha az amerikai kormány nem hoz "nehéz adó- és kiadási döntéseket" az államháztartási hiány három-öt éven belüli csökkentésére, az államadósság az évtized második felére olyan szintet érhet el, ami már nyomást gyakorolna az Egyesült Államok elit "AAA" adósi státusára.
A CMA keddi londoni negyedéves értékelése szerint ugyanakkor az idei első három hónapban Kelet-Európa a világ legjobban teljesítő térségei között volt törlesztéskockázati szempontból. Észtország kockázati megítélése a legnagyobb mértékben javult az egész világon - CDS-díjszabása január eleje óta 95 bázisponttal 91 bázispontra csökkent -, de hasonló javulást mutatott Magyarország és a többi közép-kelet-európai EU-tagállam is. Magyarország CDS-árazása az elemzéshez fűzött grafikus kimutatás szerint jelenleg 180 bázispont körül jár, jóllehet az év elején járt 250 bázispont felett is, tavaly tavasszal pedig 630 bázispontos csúcsokat ért el.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.