2010. április. 01. 12:31 MTI / hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. április. 01. 12:27 Gazdaság

Így néz ki a hiány Oszkó és a KSH szerint – grafikon

A pénzügyminiszter szerint jelképes a különbség a várt és az előzetes adatok szerinti eredményszemléletű államháztartási hiány között, amelynek alakulását még befolyásolhatják az önkormányzatok végleges adatai.

 

hvg.hu

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön tette közzé, hogy a kormányzati szektor 2009. évi hiánya – az előzetes adatok szerint – 1 035 milliárd forint volt, a GDP 4 százaléka, ez a 2008. évihez képest 30 milliárd forinttal, GDP-arányosan 0,2 százalékponttal magasabb, és 0,1 százalékponttal több a tervezettnél.

Oszkó Péter szerint az előzetes adtok is igazolják, hogy a kormány „takarékos üzemmódban működött” hiszen a kormányzat által közvetlenül befolyásolható tételek alakulását mutató elsődleges egyenleg a vártnál jobb lett: a tervezett 0,5 százalékos GDP arányos többletnél is valamivel magasabb, 0,7 százalék. Ezt rontotta viszont a kamatkiadások többlete, miután a világgazdasági helyzetből adódóan magasabb kamatok miatt az adósságok utáni kötelezettségekre a tervezettnél többet kellett fordítani.

Az önkormányzatok pénzügyi beszámolóit április végén, május elején kapja meg a Pénzügyminisztérium – mondta Oszkó Péter, aki úgy véli, hogy a notifikációs jelentésben szereplő adat így csak egy becslés. Például 2008-ban az előzetes adat még hiányt mutatott az önkormányzatoknál, a végleges pedig többletet. A most becsült adat szerint az önkormányzatok valamivel 90 milliárd forint feletti hiánya 0,1 százalékponttal magasabb GDP arányos hiányt mutat a vártnál.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.