Simor: a másik javaslat az 50 bázispontos csökkentés volt
A Monetáris Tanács szoros szavazati aránnyal csökkentette 25 bázisponttal 5,50 százalékra az alapkamatot − mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a hétfői sajtótájékoztatón.
Simor András kifejtette, hogy a monetáris politika számára két kulcsterület van, amely meghatározza a döntéséket: a reálgazdaság és az inflációs kilátások alakulása, illetve az ország kockázati megítélése. Amennyiben a kormányzati döntések hatnak az infláció alakulására, azaz olyan döntések születnek, amelyek például az inflációs cél közelében tartják a pénzromlás ütemét, illetve javítják az ország kockázati megítélését, akkor nő a monetáris politika mozgástere.
Kérdésre válaszolva leszögezte: a választások eddig sem befolyásolták a döntéseket, most sem fogják. Csak annyiban hatnak, amennyiben befolyásolják az infláció alakulását, illetve amennyiben hatnak Magyarország kockázati megítélésére. "A választások közvetlenül nem hatnak a döntésekre" − jelentette ki Simor András. "Az MNB nem nézi a tanácsadók politikai hitvallását, csak a szakmai hozzáértést, s ezért alkalmazta kommunikációs tanácsadóként Braun Róbertet, aki jó kommunikációs tanácsokat ad az MNB-nek" − közölte egy kérdésre válaszolva a jegybank elnöke.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.