Londonból kamatcsökkentést várnak a jegybanktól
Egyöntetűen negyed százalékpontos kamatcsökkentést vár a magyar jegybank hétfői monetáris tanácsi ülésétől a londoni elemzői közösség. Jórészt abban is konszenzus alakult ki a Cityben, hogy az MNB a hétfői csökkentés után sem áll le a pénzügypolitikai enyhítéssel; ennek a prognózisnak az alapja - az utóbbi időszak piaci folyamatai mellett - az a széleskörű elemzői meggyőződés, hogy a következő kormány fenntartja a költségvetési szigort.
A BNP Paribas bankcsoport befektetési elemzőinek hétvégi előrejelzése az, hogy a nyár végéig - a hétfőre várt enyhítéssel együtt - összesen 1,25 százalékpontos kamatcsökkentés várható az MNB részéről, vagyis az előrejelzési időszak végéig 4,50 százalékra süllyedne az alapkamat.
A ház londoni elemzői úgy látják, hogy az év második felére - a tavaly nyári áfaemelés hatásainak halványulásával - maginflációs szinten a defláció kockázata is kialakulhat Magyarországon.
A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési elemzőinek hétvégi prognózisa szerint a lefelé ható múlt havi inflációs meglepetés és az elmúlt hónapban tapasztalt piaci hangulatjavulás nyomán az MNB "biztonsággal" végrehajthatja a hétfőre várt negyed százalékpontos kamatcsökkentést. A ház azt várja, hogy a monetáris tanácsi ülésről kiadandó közlemény hangneme hasonló lesz az elmúlt havihoz, vagyis a jegybank a kockázati megítélés függvényévé teszi a további kamatcsökkentéseket.
A JP Morgan londoni elemzői egyelőre kitartanak azon alapeseti előrejelzésük mellett, hogy az MNB a következő időszakban szünetet tart, de hozzáteszik: a forint további erősödése esetén növekedne az esélye az enyhítési ciklus kiterjesztésének.
A Goldman Sachs pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési elemzőinek hétvégi előrejelzése szerint az utóbbi időszak piaci fejleményei azt valószínűsítik, hogy a hétfőre várt negyed százalékpontos kamatcsökkentés után "még egy következik". Az infláció az adóemelésekre adott erőteljes januári reakció után ismét lassulni kezdett, a termelés élénkülési üteme lassú, emellett fontos tényező a magyar szuverén törlesztéskockázatra kínált piaci biztosítási csereügyletek (CDS) árazásának csökkenése és a forint erősödése.
A Goldman Sachs elemzői szerint mindez elsimítja a monetáris tanács aggályait, tekintettel arra, hogy a testület mindenekelőtt a külső kondíciók stabilitására és a magyar gazdasággal kapcsolatos kockázati megítélésre alapozza kamatdöntéseit.
A Barclays Capital befektetési csoport hétvégi prognózisában is az áll, hogy a januári kiugrás után a februári infláció meglepően alacsony volt, bizonyítva, hogy folytatódik a magyarországi dezinfláció. Miután a második félévben a teljes kosárra számolt inflációs ütem jelentős lassulása várható, és a forintkonstrukciók kockázati prémiuma is "jól viselkedik", akadálytalannak tűnik az út az MNB számára a további kamatcsökkentések felé a hétfőre várt negyed százalékpontos mérséklés után - jósolták a cég londoni elemzői.
A Barclays Capital várakozása szerint a monetáris tanács hétfői ülése utáni közleményben figyelmeztetés szerepel majd a költségvetési kockázatokkal kapcsolatban, de ez sem akadályozza meg a további kamatcsökkentést. A ház elemzői azt valószínűsítik, hogy az MNB az áprilisi választási időszakban is folytatja a monetáris enyhítést.
A Barclays Capital alapeseti forgatókönyve az, hogy a valószínűleg Fidesz-vezetésű új kormány folytatni fogja a költségvetési kiigazítást - emellett új megállapodásra jut a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) -, így az MNB őszig 4,50 százalékra tudja csökkenteni alapkamatát.
A 4cast - az egyik legnagyobb citybeli gazdasági-pénzügyi elemző központ - prognózisa szerint jóllehet a monetáris tanács közleménye a múlt havi kamatdöntő ülés után nagyon óvatos volt, és erős utalásokat tett arra, hogy az enyhítés a végéhez közeledik, az utóbbi időszak piaci fejleményei azonban "elég meggyőzőek" ahhoz, hogy a testület változtasson ezen az állásponton.
A cég ezért az eddigi 5,50 százalékról 5,00 százalékra módosította a magyar jegybanki kamatpálya mélypontjára adott előrejelzését. A 4cast londoni elemzői szerint az új, lefelé módosított magyarországi kamatprognózis fő tényezője a piaci környezet, főleg a 260-as árfolyamsáv aljára erősödött forint, amely ezzel visszatért a Lehman Brothers nagybank 2008-as összeomlása előtt megszokott árfolyamtartomány felső régióiba.
A cég úgy véli, hogy a monetáris tanácsot most már egyre inkább a forint ereje aggaszthatja, mivel az erős forint komoly akadálya lehet az exportorientált magyar gazdaság kilábalásának a válságból. A 4cast elemzői kiemelten hangsúlyozták ugyanakkor, hogy ez a vélekedésük egyelőre "erősen spekulatív", és az MNB monetáris testülete eddig semmiféle jelét nem adta annak, hogy zavarná a forint ereje.
A cég szerint a pénzügypolitikai kilátások ennél fontosabb eleme, hogy a magyar CDS-árazás egy hónap alatt több mint 50 bázisponttal csökkent, és a tízéves államkötvény hozama 7 százalék alatt jár. Ha ezek az erősödések fenntarthatónak bizonyulnak - és ez valószínű, hacsak nem történik fordulat a jelenleg zajló globális értékpiaci árfolyam-fellendülésben -, az lehetővé teszi a monetáris tanácsnak az enyhítési kurzus továbbvitelét - jósolták a 4cast londoni szakértői.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.