2010. február. 28. 11:30 MTI Utolsó frissítés: 2010. február. 28. 11:33 Gazdaság

Megállt a két hete tartó tőzsdei emelkedés

Az elmúlt héten a hétfői erősödés után péntekig folyamatosan veszített értékéből a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, majd a hét utolsó kereskedési napján ismét erősödni tudott. A BUX végül 77,08 ponttal, 0,36 százalékkal csökkent, ezzel 21267,81 ponton zárt pénteken. Az index a 2009. december végi 21227,01 pontos értékénél jelenleg 40,8 ponttal, 0,19 százalékkal magasabban áll.

Hétfőn a monetáris tanács 25 bázisponttal, 5,75 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot, ilyen alacsony még soha nem volt az irányadó ráta. A budapesti parketten ugyanakkor nem okozott meglepetést a kamatdöntés. Annak ellenére, hogy a hétfői alacsony forgalmú kereskedés végére eltűnt a napközben meglévő optimizmus, a BUX pluszban zárt.

Nem folytatódott az emelkedő trend a hét további részében. Kedden csaknem 3 százalékos mínuszban zárt a BUX, és alulteljesítő volt a régióban. A bankpapírok árfolyamára leginkább a Raiffeisen International jelentése hatott kedvezőtlenül, nem is a 2009-es előzetes számok, sokkal inkább, hogy a pénzintézet bejelentette: vizsgálja annak a lehetőségét, hogy összeolvadjon anyavállalatával, a Raiffeisen Zentralbankkal. A Raiffeisen árfolyama az osztrák tőzsdén több mint 10 százalékkal zuhant a hírre. 

Szerdán a nemzetközi piacokra megnyugtatóan hatottak az amerikai jegybankelnök, Ben Bernanke szavai, miszerint továbbra is szükség van az Egyesült Államokban az alacsony kamatra. Ennek ellenére a budapesti index átlag alatti összforgalom mellett több mint 1 százalékos eséssel zárt, és alulteljesítő volt a nyugat-európai és régiós indexekhez képest is.

Csütörtökön már felülteljesítette ugyan a régiós indexeket a BUX, ám közepes forgalom mellett minimális mértékben mégis csökkent a részvényindex. Piaci szakértők csütörtökön arról beszéltek, hogy a korábbi emelkedő trend egyértelműen megtört és csak kérdés, mikor vesz nagyobb lendületet az esés, addig pedig szűk sávban oldalaznak az árfolyamok.

Pénteken a pozitív tartományú nyitás után oldalazott majd dél után folyamatos emelkedésbe fordult a BUX index annak ellenére, hogy - kivéve az Egyesült Államokból érkező GDP-adatot - a makroadatok a vártnál rosszabbak lettek. A 3 százalék feletti pluszban történő zárás végül annak volt köszönhető, hogy zárás előtt bő 20 perccel erős vételbe kezdtek cseh és lengyel, intézményi megbízóknak dolgozó brókercégek, ám üzletkötők szerint ez hó végi árbeállítás is lehet, így a pénteki emelkedésből nem lehet releváns következtetéseket levonni a jövőbeli árfolyammozgásokra vonatkozóan.

A budapesti részvénypiac forgalma 76,8 milliárd forint volt az elmúlt héten, az előző heti 74,4 milliárd forint után. Az összforgalom 56,81 százalékát az OTP részvények adásvétele tette ki, a Mol 13,44 százalékkal, a Magyar Telekom 18,6 százalékkal, a Richter pedig 7,19 százalékkal részesedett a teljes forgalomból. A vezető részvények árfolyamai vegyesen változtak a héten. A Mol árfolyama 2,59 százalékkal 17800 forintra erősödött.

Az OTP árfolyama 3,71 százalékkal 5450 forintra csökkent. A Magyar Telekom 1,27 százalékos nyereséggel, 716 forinton zárta a hetet. A Richter árfolyama 0,75 százalékkal 41190 forintra csökkent, míg a másik gyógyszeripari részvény, az Egis 0,76 százalékkal erősödött, így 19350 forinton zárt pénteken. A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 3,37 ponttal, 0,17 százalékkal 1998,16 pontra nőtt.

zöldhasú
Hirdetés
Címkék